Diszharmóniába fulladt a közép-európai devizáknak az utóbbi egy hónapban tapasztalt harmonikus együttgyengülése. A lengyelektől és magyaroktól eltérően nem csökkentett kamatot szerdai ülésén a cseh jegybank, ami jót tett a koronának. Örült a forint is, amíg véget nem vetett ennek a vezető régiós deviza, a lengyel zloty ismételt gyengülése. Ez most rosszkor jött.
A forint már napok óta a 390-es szint körül ingadozik az euróval szemben, a piaci résztvevők nem tudják eldönteni, hogy a 380 és 390, vagy a gyengébb 390 és 400 közötti sávban van a helye. Ebben a Magyar Nemzeti Bank keddi kamatülése sem volt a segítségükre: miután a jegybank emelte jövő évi inflációs előrejelzését, de a GDP-t tekintve gyengébb teljesítményt vár, nem tudják belőni, az eddig várthoz képest lassabb vagy gyorsabb lesz-e kamatainak csökkentése. A lassabb ütem segítené a forintot, gyorsabb lépegetés viszont fordítva.
A régió egészét tekintve csapást jelentett a devizák árfolyamára, hogy a nemzetközi növekedési aggodalmak tetejébe – amelyek a dollárt erősítik, a feltörekvő devizákat gyengítik – a lengyel jegybank három hete hatalmas kamatcsökkentést hajtott végre – nagy csapást mérve a zlotyra.
Grafikonunkon látható, hogy a régióban nem a forint szenvedte el a legkeményebb csapást, az egész évet bemutató grafikon pedig azt mutatná, hogy idén még mindig messze a forint a legjobban teljesítő a közép-európai trojkában, sőt a negyedik nagy régiós devizát, a lejt is szépen túlteljesítette.
A zloty szerdai újabb gyengülési hulláma rosszul jött a hezitáló forintnak, hiszen továbblökte a gyengülő pályán, növelve annak az esélyét, hogy nem tér vissza a 390 alatti korábbi sávba. Az árfolyam a héten többször váltott irányt, oda-vissza 390 körül, szerdán 388,2 közelébe erősödött, majd a zloty esése délutánra visszavetette egészen 393 közelébe. A régió legnagyobb gazdaságának devizája, a zloty hatása erősebbnek bizonyult, mint a cseh koronáé, amely szépen erősödött, miután szerdán a cseh jegybank ülésén megőrizte kéthetes repókamata tavaly nyár óta 7 százalékos szintjét, és a magyaroktól és lengyelektől eltérően nem kezdett kamatcsökkentésbe, holott a cseh gazdaságot ugyanúgy megütötte az európai krízis.
A forintnak nem tesz jót a magyar költségvetés körüli feszültség sem.
Orbán Viktor a parlamentben: Brüsszel tartozik nekünk hárommilliárd euróvalA miniszterelnök beszédével vette kezdetét a parlament őszi ülésszaka. Orbán Viktor arról beszélt, hogy az uniós pénzek ki fogják simítani a magyar költségvetés helyzetét. Határozottan üzent az üzemanyag-kereskedőknek is: ha nem tartják kordában az árakat, a kormány be fog avatkozni. |
Az infláció miatt visszaesett a fogyasztás, a recesszió miatt soványabban folynak az adóbevételek, ami – ha a Brüsszel által visszatartott uniós pénzek továbbra sem érkeznek – esetleg költségvetési kiigazítást tehet szükségessé, a gazdasági kilábalás megkezdődésének csúszása pedig a jegybankra is nyomást helyez, hogy lazítsa kamatait – ami forint-negatív. Emellett létezik egy olyan általános félelem is, hogy a korábbi magas kamatokat kihasználó devizavásárlók egy része más feltörekvő régiókba viheti át a pénzét.
Hatalmasat gyengülhet a forint, ha Ázsiába költöznek a carry traderekA hazai deviza eddig a kamatkülönbözetekre játszó befektetők egyik nagy kedvence volt, a várható monetáris lazítás azonban könnyedén kiránthatja a carry traderek szőnyegét a forint talpa alól. |
A forint mindettől még magára találhat, ahogy a gazdaság is várhatóan hamarosan megkezdi a kilábalást, miközben az infláció is csökken, a nemzetközi tényezők azonban most inkább a dollár mellett és a forint, illetve a régiós devizák ellen szólnak.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.