Az utóbbi időszakban már megtapasztalhattuk, hogy a frissen napvilágot látott makrogazdasági adatok érdemben tudták mozgatni a tőkepiacokat. és újabb és újabb narratívákat képeztek a befektetők fejében a várható inflációról, a várható kamatokról, az Egyesült Államok gazdaságának állapotáról, arról, hogy lesz-e soft vagy hard landing, vagy éppen arról, hogy nem fékez az amerikai gazdaság. Egyre több adat, előre jelző indikátor az enyhülés irányába mutat. Melyek ezek?
Az első, a hét legfontosabb makrogazdasági adata – amelyet szerda délután fognak publikálni – az áprilisra vonatkozó amerikai inflációs mutató, amelyből egyrészről újabb következtetéseket vonhatunk le, arra amire talán az egész befektetői világ figyel, hogy az amerikai jegybank (Fed) mikor kezdhet a kamatvágásba, másrészről pedig újabb bizonyíték lehet a Fed számára, hogy jó úton jár az infláció letörésében.
Az elemzői várakozások szerint áprilisban 3,4 százalékra süllyedt a pénzromlás üteme az előző havi 3,5 százalékról. Ha helyesek az elemzői várakozások, akkor január óta ez lenne az első adat, amely ismét az infláció csökkenését mutatná. A várakozásoktól elmaradó mutató újabb vételi hullámot eredményezhet a részvénypiacokon, azonban nem árt az óvatosság, mivel egy magasabb adat közlése újra meghosszabbodhat a várakozás a kamatvágásra.
A második, az idei első negyedévre vonatkozó GDP, amely negyedév per negyedév alapon 1,6 százalék volt, jócskán elmaradt a 2,5 százalékos várakozástól, és 2022 második negyedéve óta ez a leggyengébb növekedési adat.
A harmadik ilyen fontos adathalmaz a munkaerőpiac állapota, amelyre a Fed is kiemelt figyelmet fordít, és talán kijelenthetjük, hogy
az utóbbi egy évben ez okozta a legnagyobb fejfájást a jegybanknak, hiszen túl feszes volt a munkaerőpiac.
Az áprilisi munkaerőpiaci adatok azonban már az enyhülés jeleit mutatják. A mezőgazdaságon kívül foglalkoztatottak száma 175 ezer fővel bővült a 240 ezres várakozással szemben.
A munkanélküliségi ráta 3,8 százalékról 3,9 százalékra emelkedett, az órabérek havi alapon 0,2 százalékkal nőttek, ami elmarad a 0,3 százalékos várakozástól, így 3,9 százalékra csökkentette az év per év alapú mutatót, amely 2021 júniusa óta a legrosszabb érték. A nyitott álláshelyek száma is mérséklődött, márciusban már csak 1,32 üres álláshely jutott egy amerikai munkanélkülire, pedig ez a szám 2022-ben még 2 felett volt.
A felmondások aránya is folyamatosan csökkent az utóbbi időszakban, ami a munkaerőköltség csökkenésével és alacsonyabb inflációs nyomással járhat. Az előremutató indikátorok (ISM employment survey) azt mutatják, hogy további enyhülés várható a munkaerőpiacon.
A negyedik a beszerzésimenedzser-index adatai: az ISM feldolgozóipari beszerzésimenedzser-indexe 49,2 pontra süllyedt, elmaradva a várakozásoktól az új megrendelések száma 49,1 értékkel is gyengébb jövőbeni várakozásokat sugall. A szolgáltató szektor, hasonlóan a feldolgozóiparhoz, 49,4 pontos értékkel alulteljesítő volt. Mindkét fontos index már a gazdaság zsugorodását jelzi előre.
De lehetne említeni a kiskereskedelmi forgalmat vagy az ipari termelést, amelyek szintén már az enyhülés jeleit mutatják.
Összességében véve az látható a fentebb említett adatokból, hogy
az amerikai gazdaság lassul, és ez előbb-utóbb az inflációs számokban is meg fog mutatkozni, ami teret enged egy kicsivel lazább monetáris politikának.
Ez a piaci várakozásokban is megmutatkozik, hiszen jövő év elejéig két kamatvágás várható az amerikai jegybank részéről a mostani piaci konszenzus szerint.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.