A jövő nyáron megrendezésre kerülő tokiói olimpia az eredetileg tervezettnél további 2,5 milliárd dollárral kerül többe a szervezők szerint.
Az egy éves halasztás miatt 1,5 milliárd dollár többletköltség terheli a szervezőket, amely magába foglalja a létesítmények újrafoglalási díjait, a dolgozók extra bérének kifizetését, a koronavírus-tesztelések és a sporteseményeken bevezetett óvintézkedések finanszírozását.
Ezen költségek mintegy felét a rendezvény szponzorai és biztosítói fedezik – mondta Toshiro Muto, a Tokyo 2020 vezérigazgatója. Ezen kívül Tokió városa és a japán kormány körülbelül egymilliárd dollár értékben költ a pandémia elleni óvintézkedésekre – közölték a szervezők. Ezen költségek a koronavírus elleni vakcinák árát nem tartalmazzák, hiszen annak megfizetését a Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) vállalta magára. A szervezet a sportolók és tisztviselők oltására és az egyéb költségek finanszírozására májusban elkülönített 650 millió dollárt.
A nyári játékok költségvetését korábban 12,6 milliárd dollárra tervezték, viszont már tavaly is 20 milliárd dollár felett becsülte a Japán Számvevőszék az összes ráfordítást a járulékos költségeket is figyelembe véve.
A 2021-es olimpiai játékok már eddig is a történelem eddigi legdrágább nyári játékainak számítottak az angliai Oxford Egyetem tanulmánya alapján, de a felmerült költségek további terheket rónak a szervezőkre.
A bonyodalmak miatt nem minden japán örül az olimpia idei megrendezésének: a lakosság mintegy kétharmada tovább halasztaná vagy törölné az olimpiai játékokat, az eladott jegyek 20 százalékát már vissza is váltották. Ennek ellenére a NOB és az olimpia szervezői biztosak abban, hogy a pandémia miatt elhalasztott olimpiai játékok 2021 júliusában megrendezésre kerülnek.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.