Imane Helif az SNTV-nek adott interjúban nem válaszolt arra a kérdésre, hogy átesett-e doppingvizsgálatokon kívül más teszteken. A Hámori Lucával vívott meccse után egy nappal azt mondta, nem érdekli senki véleménye, ő éremért jött a párizsi olimpiára.
A nemével kapcsolatos tévhitek gyűlölködő hulláma sérti az emberi méltóságot, és a sportolók zaklatásának befejezésére szólított fel mindenkit Helif. Azt üzente, hogy nagy hatással volt rá az ellene irányuló nemzetközi visszhang, de
mindenki tartsa tiszteletben az Olimpiai Chartát, ne félemlítsék meg a sportolókat és ne osszák meg az embereket.
Köszönetét fejezte ki a Nemzetközi Olimpiai Bizottságnak (NOB), illetve annak elnökének, Thomas Bachnak, amiért határozottan kiálltak mellette. Imane Helif többször is világossá tette, nem engedi, hogy a fecsegés vagy a vádak eltántorítsák őt attól, hogy megpróbálja megszerezni Algéria első olimpiai aranyérmét női ökölvívásban.
„Tudom, hogy az olimpiai bizottság igazságot szolgáltatott nekem, és örülök ennek a jogorvoslatnak, mert az igazságot mutatja” – tette hozzá.
Helif az egyéb tesztekre vonatkozó kérdésre nem akart válaszolni.
„Nem érdekel senki véleménye” – jelentette ki Hámori legyőzése után.
Azért versenyzik, hogy fejlődjön, jobb legyen:
Ha Isten úgy akarja, én is fejlődni fogok, mint minden más sportoló.
A 25 éves bunyós nagy nyomásként és fájdalomként értékelte ezt a megpróbáltatást, miközben otthonától távol versenyzik sportolói karrierje legfontosabb eseményén.
„Heti két napon tartom a kapcsolatot a családommal. Remélem, nem érintették őket mélyen. Aggódnak értem. Ha Isten úgy akarja, ez a válság aranyéremmel csúcsosodik ki, és ez lenne a legjobb válasz.”
Imane Helif éveken át gond nélkül részt vett az IBA-versenyeken, majd a tavalyi világbajnokságról eltiltották. Helif tesztoszteronszintje állítólag magasabb, mint a nőké, valamint X és Y kromoszómája van, ami a férfiakra jellemző. Ennek ellenére nem számít férfinak, nőnek született, az útlevelében nőnek van feltüntetve. Az orosz testület – amely évek óta ütközött a NOB-bal – nem volt hajlandó semmilyen információt adni a tesztekről. Algéria nemzeti ökölvívó-szövetsége azonban továbbra is IBA-tag.
Az afrikai öklöző múlt csütörtökön az olasz Angela Carini legyőzésével kezdte olimpiai futamát, aki mindössze 46 másodperc után feladta a mérkőzést. Carini később megbánta a döntését, és bocsánatot kért Heliftől.
Hámori Luca magyar ökölvívó és Imane Helif szombati olimpiai meccsét már nagy médiaérdeklődés követte.
Thomas Bach, a NOB elnöke hangsúlyozta: van két bokszolójuk, akik
ez egyértelműen a női lét meghatározása.
Azzal folytatta, hogy amit most látunk, az az, hogy egyesek magukévá akarják tenni annak meghatározását, ki a nő. „Ezeket a szakértőket szeretném meghívni és felkérni, hogy álljanak elő egy új tudományos módszerrel annak meghatározására, hogy ki a nő, miként születnek meg a nők, miként nőnek fel, és aki útlevelében nőként van feltüntetve, miért nem tekinthető nőnek” – fűzte hozzá Bach.
Hámori Luca, bár keményen állta a pofonokat, végül nem bírt ellenfelével, és egyhangú pontozással elvesztette a találkozót, így 5. lett az olimpián a 66. kilogrammos súlycsoportban. Később a Magyar Ökölvívó Szakszövetség bejelentette: Hámori pontszerzéséért járó pénzjutalmát bronzéremért járó összegre egészíti ki – derült ki a szövetség Facebook-oldalára feltöltött bejegyzéséből.
Imane Helif következő párizsi összecsapását a thaiföldi Janjaem Suwannapheng ellen vívja. Ha Helif ismét nyer, pénteken az aranyéremért küzd.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.