Hatalmas vihart kavart a párizsi olimpián az olasz Angela Carini és az algériai Imane Helif összecsapása a női bokszolók között, melyet az olasz versenyző mindössze 46 másodperc után kénytelen volt feladni ellenfele túlságosan erős ütései miatt.
Az algériai bokszolónőnek a szervezete ugyanis túlságosan sok tesztoszteront termel, ami sokak – köztük Giorgia Meloni olasz miniszterelnök – szerint tisztességtelen előnyhöz juttatja a versenyzőt, akit egyébként pont emiatt a Nemzetközi Bokszszövetség is diszkvalifikált a 2023-as világbajnoki döntő előtt.
A Nemzetközi Olimpiai Bizottság (NOB) szabályai azonban mások, így Helif elindulhatott az olimpián.
Meloni az olasz olimpiai csapatnál tett látogatása során kifejtette, hogy nem ért egyet a NOB szabályainak 2021-es változásával, mely lehetővé tette, hogy az algériai bokszolónő ringbe szálljon. Az olasz kormányfő szerint az algériai sportoló vérében lévő tesztoszteron magas szintje miatt a meccs már a kezdete előtt eldőlt, így nem tűnik tisztességesnek, hogy a nők között indulhat Khelif.
Meloni szerint amikor arra törekszünk, hogy ne sújtsunk másokat diszkriminációval, akkor óvatosnak kell lennünk, hogy ne diszkrimináljunk egy másik módon. Mint mondta, évek óta próbálja elmagyarázni ezeket a gondolatokat, melyek szélsőséges veszélyekkel járnak a női jogokra nézve is – írja a Corriere Della Sera.
Az olasz miniszterelnök szerint
azoknak a sportolóknak, akiknek férfias genetikai jegyik vannak, nem lenne szabad megengedni, hogy a női mezőnyben induljanak.
Ezért nem értett egyet a NOB 2021-es döntésével és a mostanival sem, amely lehetővé tette, hogy Helif a nők között szálljon ringbe. Meloni megköszönte Carininek, ahogy harcolt, és sajnálatát fejezte ki a sportolónővel történtek miatt.
A következő fordulóban Helif ellenfele egyébként a magyar Hámori Luca lesz majd, aki látványos boxolással jutott ma tovább a legyjobb nyolc közé.
A párizsi olimpia számokban: 9 millió eladott jegy, 10 ezer sportoló, 35 helyszínTuristák milliói érkeznek a francia fővárosba az olimpiára. Világszerte négymilliárd televíziónéző követheti a versenyeket. Az idei az eddigi leginkább költséghatékony és fenntartható nyári olimpia, amely elsősorban a helyi termékekre és szolgáltatásokra épül. Összességében legalább 6,7 milliárd euró, míg a legkedvezőbb forgatókönyv esetén 11,14 milliárd euró gazdaságösztönző hatást hozhat a Párizs környéki régiónak, miközben 150-180 ezer fő munkája kapcsolódik a játékok megvalósításához. |
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.