Ahogy arról a Világgazdaság is beszámolt korábban, az Európai Unió Bírósága október elején Lassana Diarra ügye kapcsán hozott ítéletében kimondta, a Nemzetközi Labdarúgó-szövetség (FIFA) jelenleg érvényes átigazolási szabályzatának egyes pontjai ellentétesek az uniós jogszabályokkal, mivel sértik a játékosok szabad munkavállaláshoz való jogát.
A FIFA most reagált a döntésre: a BBC cikke szerint a nemzetközi szövetség széles körű egyeztetést kezdeményez a futballvilág szereplőivel arról, hogy milyen változtatások lehetnek szükségesek az átigazolási szabályokban.
A Diarra-ügyben hozott EU-s bírósági döntés lehetőséget ad arra, hogy modernizáljuk a futballt szabályozó jogszabályi kereteket, ami egyébként is megválasztása óta kifejezett célja Gianni Infantino elnöknek
– fogalmazott a FIFA jogi és panaszkezelési irodájának vezetője, Emilio Garcia Silvero.
Az ügy előzménye, hogy Lassana Diarra 2013-ban négyéves szerződést írt alá a Lokomotiv Moszkva csapatához, ám ebből mindössze egyet töltött le, mert 2014 augusztusában az orosz együttes egyoldalúan felbontotta a megállapodást, többek között azzal az indokkal, hogy Diarra nem járt edzésre. A vélt szerződésszegés miatt a Lokomotiv 10 millió euró kártérítést követelt a labdarúgótól, és a FIFA békéltető, vitarendező testületének segítségét kérte, amely az egyesületnek adott igazat.
2015-ben a belga Charleroi szerette volna szerződtetni Diarrát, de megerősítést kértek a FIFA-tól, hogy a futballista szabadon igazolható, illetve hogy őket mint klubot nem terheli felelősség a Diarra által a Lokomotiv Moszkvának fizetendő kártérítésért. Hetekkel később ugyan meg is kapta az erről szóló igazolást a Charleroi, de mivel az átigazolási időszaknak addigra már vége volt Belgiumban, így a csapat elállt az üzlettől.
Diarra ezután a belga bíróságon perelte be a FIFA-t, mondván, a nemzetközi szövetség az átigazolás meghiúsításával megsértette az EU-n belüli szabad munkavállaláshoz való jogát, emellett a belső piaci verseny védelméről szóló alapelvet is.
Az egykor a Real Madridban és a Chelsea-ban is játszó középpályás egyúttal hatmillió euró kártérítést is követelt.
A belga bíróság első fokon a focistának adott igazat, ám csak az eredetileg követelt összeg töredékét, mindössze 60 ezer eurót ítélt meg a javára, a fellebbviteli bíróság ezt követően fordult az EU bíróságához, hogy formáljon véleményt az uniós jogsértéseket illetően.
Ennek a sagának a végére került pont október elején, bár hatmilliós kártérítést továbbra sem kapott Diarra, de az EU-s bíróság ítélete – amely kimondja, hogy a FIFA jelenlegi szabályzata nem felel meg az uniós jogelveknek – minden bizonnyal komoly változásokat fog hozni a transzferpiacon, és a FIFA mostani lépése is ebbe az irányba mutat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.