Felforgathatja a futballisták átigazolási piacának működését az EU luxemburgi székhelyű bíróságának pénteki döntése, amely kimondta, hogy a FIFA átigazolásokra vonatkozó szabályzatának egyes részei sértik az uniós jogot azáltal, hogy korlátozzák a játékosok szabad munkavállalását − írta a Reuters.
A FIFA szabályzatában ugyanis szerepel egy olyan paragrafus, mely szerint ha egy futballista alapos ok nélkül akarja megszüntetni még futó szerződését, kártérítést köteles fizetni az őt alkalmazó klubnak, amennyiben pedig a szerződés felbontását követően új csapathoz igazol, az új egyesület és a labdarúgó osztozik a felelősségben a kártérítés megfizetését illetően.
Ezt alkalmazta a korábbi francia válogatott középpályás, Lassana Diarra esetében is a FIFA, aki viszont nem értett egyet a döntéssel és jogi úton követelt magának elégtételt, ez a 10 éve húzódó ügy kötött most ki az EU luxemburgi székhelyű bíróságán, amely végső soron Diarrának adott igazat.
Lassana Diarra 2013-ban négyéves szerződést írt alá a Lokomotiv Moszkva csapatához, ám ebből mindössze egyet töltött le, mert 2014 augusztusában az orosz együttes egyoldalúan felbontotta a megállapodást, többek között azzal az indokkal, hogy Diarra nem járt edzésre. A vélt szerződésszegés miatt a Lokomotiv 10 millió euró kártérítést követelt a labdarúgótól, és a FIFA békéltető, vitarendező testületének segítségét kérték, amely az egyesületnek adott igazat.
2015-ben a belga Charleroi szerette volna szerződtetni Diarrát, de megerősítést kértek a FIFA-tól, hogy a futballista szabadon igazolható, illetve, hogy őket mint klubot nem terheli felelősség a Diarra által a Lokomotiv Moszkvának fizetendő kártérítésért. Hetekkel később ugyan meg is kapta az erről szóló igazolást a Charleroi, de mivel az átigazolási időszaknak addigra már vége volt Belgiumban, így a csapat elállt az üzlettől.
Diarra ezután a belga bíróságon perelte be a FIFA-t, mondván a nemzetközi szövetség az átigazolás meghiúsításával megsértette az EU-n belüli szabad munkavállaláshoz való jogát, emellett a belső piaci verseny védelméről szóló alapelvet is. Az egykor a Real Madridban és a Chelsea-ban is játszó középpályás egyúttal 6 millió euró is kártérítést követelt.
A belga bíróság első fokon a focistának adott igazat, ám csak az eredetileg követelt összeg töredékét, mindössze 60 ezer eurót ítélt meg a javára, a fellebbviteli bíróság ezt követően fordult az EU bíróságához, hogy formáljon véleményt az uniós jogsértéseket illetően.
Ennek a sagának a végére került most lényegében pont, bár hatmilliós kártérítést továbbra sem kapott Diarra, de az EU-s bíróság ítélete, amely kimondja, hogy a FIFA jelenlegi szabályzata nem felel meg az uniós jogelveknek, minden bizonnyal komoly változásokat fog hozni a transzferpiacon.
Antoine Duval nemzetközi sportszakjogász szerint a döntés alapjaiban fogja megváltoztatni a profi futball működését.
Diarra ügyvédei, Jean-Louis Dupont és Martin Hissel a The Athletic cikke szerint úgy fogalmaztak, ügyfelük totális győzelmet aratott, és vele együtt nyertek mindazok a játékosok, akiket hasonló szituációban anyagi és erkölcsi kár ért az elmúlt években.
A két jogász közleményében leszögezte, meg vannak róla győződve, hogy a döntés nyomán a FIFA kénytelen lesz változtatni az átigazolási szabályzatán, szinkronba hozva azt az uniós joggal.
Sokan az ítélet kapcsán már új Bosman-szabályról beszélnek, és a párhuzam Dupont személye miatt is adja magát, hiszen ő védte annak idején John Bosmant is, akinek az ügye tényleg teljesen átformálta a nemzetközi futballt. Akkor Bosman átigazolása kapcsán 1995-ös ítéletében azt mondta ki az EU bírósága, hogy a lejárt szerződésű labdarúgókért előző egyesületük nem kérhet pénzt az új klubjuktól.
A The Independent cikkében megjegyzi, nem mindenki vár hasonló földindulásszerű hatást a mostani döntéstől, vannak, akik szerint nem hoz érdemi változást a döntés, de olyanok is akadnak, akik szerint épp a játékosok láthatják kárát egy olyan szabályozásnak, ahol túlságosan könnyű fölbontani a szerződéseket. Egyrészt megszűnik a hosszabb szerződések adta stabilitás, másrészt, ha a szerződésükből kilépő játékosok ingyen váltanak klubot, akkor az átigazolási díjuk kiesik a körforgásból, ami hosszabb távon a fizetések masszív csökkenéséhez vezethet.
Azok az egyesületek pedig, amelyek gazdaságilag arra építik a működésüket, hogy kinevelnek vagy olcsón vesznek fiatal játékosokat, hogy aztán nagy haszonnal értékesítsék őket, igen komoly válságba kerülhetnek egy ilyen rendszerben, hiszen a bevételeik nagy részétől elesnének, ha az érvényes szerződéssel rendelkező futballistáik ingyen távozhatnának.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.