A 700 megahertzes frekvenciatartományban a korábban várt 6 duplex blokk helyett csak 5 blokkot hirdet majd meg az idén a Nemzeti Média- és Hírközlési Hatóság (NMHH) – derült ki pénteken a 2/2019. (III. 22.) NMHH számú NMHH- rendeletmódosításból. Szakértők szerint ezzel tovább éleződhet a verseny, és a korábban feltételezettnél magasabbak lehetnek az aukciós árak, egy jelentkező pedig maximum két blokkot szerezhet meg – írta a Hwsw.hu.
Az igazán optimális működéshez 2 darab 2x5 megahertzes sávra lenne szüksége egy-egy már működő szolgáltatónak. Ez a meglévő és már működő szolgáltatóknál 6 blokkot, egy új szereplőnél 8 blokkot jelentene. Így azzal, hogy 6 helyett csak 5 párosított alapblokkot írnak ki, éleződik a verseny a frekvenciáért
– mondta a Világgazdaságnak Bosnyák Zsolt, az Equilor Befektetési Zrt. elemzője.
Az 5G-szolgáltatáshoz a 700-as és a 3400-3800 megahertzes frekvenciák szükségesek. Utóbbiakra a nagyvárosokban, a jelentősebb ipartelepeken a nagyobb sávszélesség miatt van szükség az 5G-hez, a működéshez a jelenleginél sűrűbb adótorony-hálózat kell. „A 700-as sáv vidéken, a gyérebben lakott részeken kell, ez biztosítja az országos lefedettséget. Erre a sávra a legnagyobb szüksége a Diginek van, hiszen bár 2014-ben szereztek már mobilfrekvenciát, de klasszikus mobilszolgáltatásra azt még nem használják. Az 5 blokknál így arra lehet számítani, hogy legalább egyet mind a négy cég, a Magyar Telekom és a Digi mellett a Vodafone és a Telenor is meg akar majd szerezni. Arra pedig csak egynek lehet esélye, hogy két duplexet szerezzen” – hívta fel a figyelmet Bosnyák Zsolt. Az elemző szerint akár néhány milliárd forinttal is emelkedhetnek a Magyar Telekom 50–65 milliárdos tartományba várt 5G-tender-kiadásai. Ez az árfolyamra azonban milliárd forintonként mindössze egy forint negatív hatást gyakorolhat.
A teljes cikk a Világgazdaság szerdai számában olvasható
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.