A gazdaság növekedési lehetőségeinek szűkülését – szaknyelven a potenciális GDP lassulását – egészen 2006-ig elfedte a keresletserkentő költségvetési politika átmeneti gazdaságélénkítő hatása, azóta viszont felszínre kerültek a hosszabb távú növekedést akadályozó problémák. A magyar gazdaság kettészakadt egy igen hatékony, jellemzően külföldi tulajdonú vállalatokból és egy a fejlettségükhöz képest nem hatékony, elsősorban hazai tulajdonú cégekből álló részre. Ma a külföldi vállalatok átlagosan 3,4-szer többet képesek előállítani ugyanannyi munka felhasználásával, mint a hazai tulajdonban lévők. A két szektor közötti hatékonyságbeli szakadék a hasonló fejlettségű gazdaságokra jellemzőnél sokkal nagyobb. E jelenség elsősorban tünete, de egy viszszacsatoláson keresztül gátja is a magyar gazdaság növekedésének. Tünete, amennyiben a hatékonyságbeli szakadék elsősorban a két csoport által a foglalkoztatást terhelő rendkívül magas adókra és járulékokra adott eltérő reakció következménye.
Az erőforrások rossz allokációja eltérő módon valósul meg a duális gazdaság két szektorában. Az élőmunka magas költségeire a külföldi vállalatok a munka tőkével való helyettesítésével reagáltak – többet költöttek gépekre, berendezésekre, s szinte alig növelték a foglalkoztatottak számát –, ez a 2000-es évek közepére a fejlettségi szintünkhöz viszonyított túltőkésítéshez vezetett. Ennek következtében jelentősen lecsökkent a Magyarországra befektetett tőke megtérülése, ezért az elmúlt években a külföldiek egyre kevesebb beruházást indítottak el. A fizetési mérleg adataiból kiolvasható, hogy csökkent a hazánkba áramló működő tőke és a nálunk működtetett külföldi vállalatokba visszaforgatott nyereség hányada.
A munkát terhelő magas adókra a hazai kis- és középvállalkozások máshogy válaszoltak. Mivel a hazai kkv-k sokkal nehezebben jutnak tőkéhez és hitelhez, hatékonyságukat nem vagy sokkal kevésbé tudják tőkével, azaz új gépekkel és berendezésekkel bővíteni. Az élőmunka erőteljes adóztatása miatt a jövedelmezőség fenntartásához egyetlen alternatíva maradt a magyar vállalkozások számára, az adóelkerülés. Ez – aminek legelterjedtebb formája az eltitkolt jövedelem és az illegális foglalkoztatás – a hazai kkv-k üzleti modelljének szerves részévé vált. Mindez jelentősen korlátozza növekedési lehetőségeiket, hiszen többségükben nem alkalmaznak olyan, a vállalat fejlődéséhez nélkülözhetetlen megoldásokat, amelyek az intézményesülés irányába vinnék a céget, nem válnak szét a tulajdonosi és menedzseri funkciók. Mi több, a közelmúltban végzett felmérésekből kirajzolódó kép szerint nem is kívánnak bővülni. Köszönik szépen, megvannak. Növekedni nyilván csak egy más logikán alapuló üzleti modellel tudnának.
Megítélésünk szerint a magyar gazdaság csapdahelyzetbe került, a magas állami kiadások, a munkát terhelő magas adók és az alacsony gazdasági növekedés ördögi körében vergődik. A magas költségvetési kiadások állandó deficitnyomást eredményeznek, erre pedig a gazdaságpolitika rendszerint a munkát terhelő adók emelésével reagál. A munkát terhelő magas közterhek torzítják a tőke és munka egymáshoz viszonyított árát: a tőke olcsóbbá válik a munkához képest, és mint láttuk, erre a két szektor eltérően reagál. A felhasznált tőke és munka nemzetgazdasági szinten kedvezőtlen arányú allokációja összességében alacsony foglalkoztatáshoz és beruházáshoz, ezáltal alacsony gazdasági növekedéshez vezet. Az alacsony növekedés a magas kiadások miatt újratermeli a deficitnyomást, és a kör bezárul.
A növekedési csapdából való kitöréshez a munkát terhelő adók jól célzott, jelentős csökkentésével és a munkavállalási hajlandóságot visszafogó szociális kiadások átalakításával az ösztönzők egyidejű, összehangolt változtatására van szükség.
A szerző az Oriens partnere, kutatási igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.