Amit miniszteri biztosként tavaly eltervezett, most miniszterként hajtja végre Székely Tamás. Rábólintott ugyanis a kormány a járóbeteg-szakellátás átalakítására készített javaslatára, amelyet egy évvel ezelőtt dolgozott ki, az asztalfióknak.
Ám itt a kárpótlás, hiszen a leporolt javaslat mellett az alapellátás presztízsének javítása és anyagi elismerése is a kormány terveinek középpontjába került. Külön díjaznák a pácienseiknek befejezett ellátást nyújtó háziorvosokat, s az általuk készítendő lakossági egészségfelmérésekre alapoznák a gyógyintézmények fejlesztését és a szakorvosképzést. Kell is kedveskedés, mert elöregedőben az alapellátás doktorkara, az átlagéletkor meghaladja az ötvenhárom évet, a remélt utánpótlás pedig a határainkon túl gyógyítja a betegeket.
A múlt év inkább a kórháztörvénytől, az ágyszámcsökkentésektől volt hangos, így elmaradt a megszüntetett ágyak szakrendelői óraszámra konvertálása, s megszaporodtak a rendelői várólisták. Tény persze, hogy a kétféle gyógymód nem csereszabatos, a szakellátás műveléséhez is tisztiorvosi engedély, ahhoz pedig komoly orvostechnikai bázis és biztos kezű szakemberháttér szükséges.
Megfelelő feltételek híján a járóbeteg-szakellátás fejlesztése ez évre és a következő esztendőkre marad. S ha minden a miniszter terve szerint alakul, megszűnhetnek a sorban állások a reumatológiai, a pszichiátriai, a szemészeti és még ki tudja, hány rendelésen, ahol pedig nincs megfelelő számú beteg, lehúzhatják a rolót.
Székely megkülönböztetné az egyszerűbb szakrendelést az ambulanciáktól; ez utóbbiaktól speciális, „kórházkímélő” feladatellátást vár, megfelelő díjazás ellenében. A megkövetelt minőségbiztosítási kritériumokkal biztonságossá és költséghatékonnyá válhat a gyógyítás, így a beteg, a szolgáltató és a biztosító is jól járhat.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.