Nagy diplomáciai érzéket igénylő mutatványra készül holnap Angela Merkel. A német kancellár a „palesztin polgári biztonságot és jogállamiságot támogató konferencia” házigazdájaként több tucat állam miniszteri szintű képviselőjét igyekszik majd rávenni Mahmúd Abbász kormányának hathatós politikai és anyagi segítésére.
Elsősorban a második intifáda 2000-es megindulása óta lerombolt határ-ellenőrzési és más védelmi infrastruktúra megújításáról van szó.
Merkel közel-keleti szerepvállalása azért nevezhető veszélyes kötéltáncnak, mert a náci múlt rémképe miatt a berlini kormány kiemelten jó kapcsolatokat igyekszik ápolni Izraellel, ugyanakkor az utóbbi évek hadműveleteit és a polgári áldozatokat látva a német közvélemény sokszor inkább a palesztinok oldalán áll.
A holnapi konferencia megrendezése azt jelzi, hogy a kancellár igyekszik kiegyensúlyozni a német közel-keleti politika prioritásait.
A tanácskozás persze – annak ellenére, hogy a palesztin vezetők mellett Cipi Livni izraeli és Condoleezza Rice amerikai külügyminiszter is jelezte részvételét – nem békekonferencia lesz. (A béketárgyalások következő fordulójának Moszkva ad majd otthont a nyár folyamán.)
A béke akadályai azonban – például a Ciszjordániát kormányzó Mahmúd Abbász palesztin elnök és a Gázai övezetet uraló, Berlinbe meg sem hívott Hamász viszálya – a holnapi konferenciát is beárnyékolják. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.