A teljes hitelállományon belül nem mindegy, hogy milyen a deviza-, illetve forintalapú hitelek aránya. Ezt az arányt alapvetően a hazai nominális kamatokba beépülő, az ország sebezhetőségét kifejező kockázati prémium határozza meg. Ez a felár részben a forintárfolyam leértékelődési kockázatát, részben a magyar adósok nemfizetési valószínűségét tükrözi. Mindkettő szoros összefüggésben van az állam nagymértékű eladósodottságával, annak finanszírozási szükségletével, illetve a jövőbeni inflációt övező bizonytalansággal. A külföldi kamatokat meghaladó hazai kamatok arra ösztönzik a bankokat, hogy devizában hitelezzenek, a háztartásokat és a vállalatokat pedig arra, hogy devizában adósodjanak el.
A monetáris politika elsődleges célja az árstabilitás elérése, amit a Magyarországhoz hasonló kis, nyitott gazdaságokban elsősorban az árfolyam erősítésével tud véghezvinni, ugyanis az erősebb árfolyam az importált termékek árait csökkenti, és a hazai termelőket árversenyre kényszeríti. A magasabb reálkamatláb ugyanakkor nagyobb megtakarításra, a fogyasztás elhalasztására is ösztönzi a háztartásokat, és így a kereslet visszafogásával is hat.
A devizahitelezés kétségtelenül tompítja a monetáris politika transzmissziós mechanizmusának hatékonyságát. Egyrészt a forintban meghatározott alapkamat közvetlenül vajmi kevés hatást gyakorol a devizahitelek költségére, ezáltal a devizában eladósodó vállalkozókra, illetve lakosságra. Másrészt, mivel a jegybanki alapkamat emelkedése együtt jár az árfolyam erősödésével, nem tudjuk kizárni az árfolyamváltozásnak a hitelfelvevőkre gyakorolt hatását. Egy árfolyam-erősödés alacsonyabb törlesztőrészletet eredményezhet a devizahitel-adósok esetében, ami növelheti a felhasználható jövedelmet és a fogyasztást. Ez összességében – bár kismértékben – csökkenti az árfolyam-erősödés inflációt leszorító hatását.
A monetáris szigor az árstabilitás elérését célozza. Az alacsonyabb infláció hosszú távon alacsonyabb forintkamatot is jelent, ami a forinthiteleket attraktívvá teszi a devizahitelekkel szemben. Csehországban és Szlovákiában például a fiskális fegyelem és a kismértékű infláció miatt olyan alacsony kamatkörnyezet tudott kialakulni az elmúlt években, amely megakadályozta a devizahitelezés térnyerését. Ez jól bizonyítja, hogy a fiskális, monetáris és pénzügyi stabilitás hosszú távon egymást erősítő folyamatok. Rövid távon a magasabb kamatkülönbözet a devizahitelek részarányát növelheti, de ez nem szükségszerű, hiszen a vállalati hiteleknél évek óta lényegében változatlan a devizahitelek részaránya.
A devizahitelezés visszaszorítását szolgáló hatékony hatósági eszközök köre szűkös. A nemzetközi gyakorlat azt mutatja, hogy a devizahitelezés visszaszorításában főként a prudenciális és felügyeleti eszközök kaphatnak szerepet. Ide sorolhatók a szigorúbb eszközminősítési, céltartalék-képzési, illetve kockázatkezelési követelmények, a fogyasztóvédelmi szabályok erősítése. Az úgynevezett Basel II tőkekövetelmény-szabályozás második pillére magasabb tőkekövetelmény előírására is lehetőséget ad. Az eszközök a szabályozói arbitrázs miatt azonban könynyen kikerülhetők.
A devizahitelezés szervesen összekapcsolódik Magyarország konvergenciafolyamatával, és kockázatai csak a devizahitelezést kiváltó makrogazdasági egyensúlytalanságok mérséklésével csökkenthetők. A devizahitelezés mozgatórugóját jelentő árelőnyt a fiskális konszolidáció és az árstabilitás következetes megvalósítása szüntetheti meg.
A szerző a Magyar Nemzeti Bank alelnöke
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.