A hétfői kamatdöntés után újabb rekordszintekre erősödő forint foglalkoztatta leginkább a gazdasági életet a múlt hét elején. Érdekes módon nem a ráta emelését, hanem változatlanul hagyását követően erősödött a hazai valuta, így azonban már tarthatónak bizonyulhat a jövő évi inflációs cél is.
A szakértők túlnyomó többsége jegybanki kamatnövelést várt hétfőre. Jóslatuk mögött a vártnál magasabb magyar inflációs és béradatok, a tovább emelkedő nemzetközi nyersanyagárak álltak, valamint az eurózónában várt kamatemelés. Simor András, az MNB elnöke elmondta: a tartás és egy 25 bázispontos növelés közül szoros szavazáson döntöttek az előbbi javára. Úgy véli, a tanácstagok elmúlt hetekben tett nyilatkozataival, illetve a májusi határozatot követő kommentárral sem áll ellentétben a lépés. Ugyanis a jegybank álláspontja szerint a jelenlegi monetáris kondíciók szigorúnak tekinthetők, nem utolsósorban a forint felértékelődése miatt.
Az Ecostat előrejelzése szerint az idei második fél évtől várható számottevő gyorsulás a hazai gazdaságban. Az esztendő egészére 2,5–2,7 százalékos GDP-bővüléssel kalkulálnak, ez jövőre 3,2-ig gyorsulhat. Több ágazatban is az eredmények gyökeres javulására számítanak. A piaci konszenzushoz közeli, 6,5 százalékos éves átlagos inflációt valószínűsítenek. Az államháztartási hiányt enyhén az idei pénzügyminisztériumi cél alá várják a kutatóintézetnél, és a jövő évi 3,2 százalékos GDP-arányos tervet is tarthatónak vélik.
A kiskereskedelmi forgalom volumene – a naptárhatástól megtisztítva – áprilisban 1,5, az első négy hónapban 2,6 százalékkal maradt el az egy évvel korábbi szinttől – közölte a KSH. A szezonális kiigazított adatok szerint a volumen az előző hónaphoz képest 0,4 százalékkal emelkedett, ekkora havi növekmény 2006 óta nem volt az eladásokban. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.