BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Mit tesz az üzleti szféra a korrupció ellen?

A gazdaság rákfenéjének tartják az üzleti szféra érdekképviseletei a korrupciót. Kormányzati intézkedéseket sürgetnek, ugyanakkor valamennyien a maguk területén is igyekeznek hozzájárulni a közélet tisztaságához. Írott és íratlan szabályokat fogalmaznak meg, etikai kódexben rögzítik az elvárásokat. Közkinccsé teszik a már bevált, működőképes megoldásokat, beszerzési, antikorrupciós és átláthatósági politikákat
2008.06.20., péntek 00:00

Fekete István

A Joint Venture Szövetség elnöke

Sok kedvezmény

„A korrupcióval nem az a legfőbb bajunk, hogy van. Az az igazán aggasztó számunkra, hogy mennyire magas a társadalmi elfogadottsága. Ezen is változtatni szeretnénk megnyilatkozásainkkal, szerepvállalásainkkal, részvételünkkel a különböző szervezetek, a hamisítások elleni testület vagy a gazdaságfehérítő bizottság munkájában. Meggyőződésünk, hogy az átláthatóság, az egyszerűsítés lehet az egyik eszköze a korrupció visszaszorításának. Az áttekinthetetlen struktúrák, a kedvezmények bő tárháza szinte kínálja magát a korrupcióra. A Corporate Social Responsibility, azaz vállalati társadalmi felelősségvállalás erősítésével jó úton járunk. De harcolunk például – a személyes beavatkozást kiküszöbölő – elektronikus közbeszerzés elterjesztéséért is.”


Székely Krisztina

Az Innovatív Gyógyszergyártók Egyesületének elnöke

Etikai kódex

„Egyesületünknek saját etikai kódexe van, ez éppen most, július elsejétől változik, immár teljesen az Európai Unió elvárásaihoz, szigorú követelményeihez igazodik a korrupció kérdésében is. Etikai bizottságot is felállítottunk, mely vizsgálódik, s szankcionál, ha okot lát rá. A fő cél az, hogy az állami pénzekből gazdálkodók, így a gyógyszert felíró orvosok, valamint a gyógyszercégek között szigorúan szabályozva legyen a kapcsolat. Meghatároztuk például, mi az a maximális érték, amely ajándékként elfogadható, s azt is lefektettük, hogy a szakmai konferenciákra szóló meghívás csak a regisztrációra és a szállásra terjedhet ki. Korlátozottak az eszközeink, reméljük, hogy az egészségbiztosítási felügyelet jobban odafigyel majd a kirívó esetekre.”


Bienerth Gusztáv

Az Amerikai Kereskedelmi Kamara elnöke

A kritikus határon

„Fontosnak tartjuk, hogy ez a téma állandóan napirenden legyen, ezért is veszünk részt például a Transparency International munkájában, az országjelentés elkészítésében. Nem- csak beszélni kell az átláthatóságról, a tisztaságról, hanem dolgozni is azért, hogy visszaszoruljon a korrupció, ami mára már kritikus határt ért el. Sürgősen lépni kell, mert nem véletlen, hogy Magyarország hat hellyel esett vissza a versenyképességi listán. Elvárjuk, hogy még az idén megszülessen a pártfinanszírozási törvény, és sürgetjük a közbeszerzések egyszerűsítését, a nagyobb nyilvánosságot, az adatokhoz való könnyebb hozzáférést. Az AmCham fél évvel ezelőtt elkészítette etikai kódexét. Ha bárki megsérti a szabályokat, számolhat azzal, hogy kizárják a kamarából.”


Mikola Gergely

A Magyarországi Brit Kereskedelmi Kamara elnöke

Szemléletformálás

„Az átlátható, korrupciótól mentes politikai és gazdasági élet meghatározó versenyképességi tényező, ennyiben egy a lehetséges kitörési pontok közül Magyarország számára. Ezért is ítélik meg úgy a gazdasági kamarák, hogy mindent meg kell tenni a korrupció visszaszorítására. Nélkülözhetetlen a figyelemfelkeltés, ezt célozzák a különböző kutatások, így a Transparency International magyarországi kutatása is, melynek a brit kamara aktív részese. Fontos az is, hogy nemzetközi példákon bemutassuk a működőképes megoldásokat, az etikai kódexeket, a beszerzési, antikorrupciós és átláthatósági politikákat. Mivel a transzparencia és a korrupció mélyen gyökerező, kulturális kérdés is, szemléletformálással sokat tehetünk a közélet tisztaságáért.”


Vahl Tamás

A Német–Magyar Kereskedelmi Kamara elnöke

Kell a nyilvánosság

„A legfontosabbnak azt tartom, hogy növekedjen a nyilvánosság, ez ugyanis nem kedvez a korrupciónak. A vállalatainkat arra sarkalljuk, hogy tegyék közkinccsé a tapasztalataikat, jelezzék a kamarának, ha úgy látják, csak kenőpénz ellenében tudnának hozzájutni bizonyos üzleti lehetőségekhez, megrendelésekhez. Csak a konkrét jelzések nyomán van mód arra, hogy tenni is lehessen a káros gyakorlat ellen. Egyelőre a partnercégeink csak nagyon visszafogottan panaszkodnak, de látok fogadókészséget arra, hogy megosszák a nyilvánossággal, ha ilyet tapasztalnak. Hiszen tudják, az ő érdekük is, ha a korrupció csökkenni fog. Szeretnénk elérni, hogy a magyar közvélemény érzékenyebbé váljon, s erkölcsileg és politikailag is elítélje ezeket az eseteket.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.