BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Tarthatók lesznek-e a költségvetési hiánycélok?

Időről időre felmerül a kérdés, hogy a költségvetési célok eddigi túlteljesülése a jövőben is folytatódik-e, illetve, hogy tarthatók lesznek-e a konvergenciaprogramban szereplő hiányadatok. Az elemzők számos bizonytalanságot látnak.
2008.06.27., péntek 00:00

Gárgyán Eszter. A Citibank elemzője. Kamatszolgálat. „Nagy kérdés, hogy milyen adóváltoztatások lesznek jövőre, mert a PM által tervezett költségvetési pálya nem bír el nagyobb bevételkiesést. Ráadásul a kötvényhozamok is magas szintre kerültek, így a kamatszolgálat jelentősen megnőtt, szerencsére nem kötelezte el magát a kabinet az adócsökkentés mellett, amikor még nagyobb mozgástér látszott. Még így is jelentős kockázatok vannak a rendszerben, a túltervezett GDP a vártnál kevesebb bevételt hozhat, miközben a kiadási oldalon egyszeri tételek jelentkezhetnek, mint például az időről időre megfinanszírozott MÁV-adósság. Nem világos egyelőre a jövő évre tervezett adóátalakítás mikéntje sem. Összességében tehát nem irreális a kormány célkitűzése, de egyelőre túl sok ponton van bizonytalanság.”


Kondrát Zsolt. Az MKB Bank vezető elemzője.Túlköltés. „Egyelőre nincs jól használható költségvetési előrejelzés, de feltételezésünk szerint a konvergenciaprogram a jelenlegi formájában nem fog teljesülni, újra túlköltés következik be. Ezt a múltbéli tapasztalatokra alapozva jelezzük előre, mivel eddig még minden évben ez a forgatókönyv játszódott le, amikor parlamenti választásokat tartottak. A 2009-es hiányt 3,7, a 2010-est 4,5 százalék körül várjuk a GDP arányában, és innen kell majd azt az új kormánynak ismét leszorítania. Mindezt a globális piacok igen rosszul fogadnák, legalábbis ha nem változik pozitív irányban a befektetői hangulat. Abban az esetben, ha előre hozott választások lennének, a hiánycsökkenés is kedvezőbben alakulhatna, és a gazdaság érdekeit jelenleg ez a forgatókönyv szolgálná a leginkább.”


Bebesy Dániel . A Budapest Alap-kezelő portfóliómenedzsere. Kockázatok. „A jövő évre tervezett hiány teljesíthetőnek tűnik, de számos kockázati tényező van ezzel kapcsolatban, közelednek a választások, és egyre kiélezettebb a politikai helyzet. A 2007-es bérbefagyasztás után már látszanak ezen a téren a lazítás jelei, növekednek a költségvetési kiadások, ugyanakkor a bevételek is sokkal jobban alakulnak a vártnál. Kérdéses még, hogy milyen adóváltozások lesznek, mert a mostani adórendszer már középtávon is fenntarthatatlannak tűnik, úgyhogy ősszel lehet majd tisztábban látni ebben az ügyben. Az mindenesetre nagy érvágás, hogy a tervezett költségvetési hivatal és a közpénzügyi törvénycsomag kezdeményezése elhalt, pedig ezeket jól fogadta volna a piac, megfelelő garanciát nyújtott volna, hogy kikerüljünk a ciklikus költekezésből.”


Németh Dávid. Az ING makro-elemzője. Beragad a deficit. „Most úgy tűnik, hogy durván 4 százalék körül fog beragadni a költségvetési hiány 2010-ig, vagyis nem fogja folytatni a kormány az utóbbi évben tapasztalt költségvetési szigort. Valószínűbb, hogy az esetleg keletkező többletbevételekkel megpróbálják a népszerűségüket javítani, és legkorábban 2010-ben, a parlamenti választásokat követően következhet egy nagyobb szerkezeti átalakítás. A jelenlegi felállásban – a kisebbségi kormányzás miatt – ehhez már nincs elég politikai ereje a kormánynak. Az alultervezett infláció révén is mozgástérhez juthatna a büdzsé, és ugyanez lenne a helyzet, ha egy jelentősebb kötvénypiaci konszolidáció következne be, s így lejjebb kerülnének a kamatkiadások; várhatóan az így keletkező többletet is elköltené a kabinet.”


Kondora Szilárd. Az OTP Bank elemzője. Lazítás. „A múltbéli tapasztalatok alapján 1-1,5 százalékpontos GDP-arányos lazítást várunk a büdzsében, aminek egyébként rendkívül kedvezőtlen piaci hatásai lennének, mivel már így is csak mi nem teljesítjük a maastrichti deficitcélt. Azzal kalkulálunk, hogy 0,5 százalék körüli adócsökkentést fog végrehajtani a kormány, azonban ezt nem fogja a kiadási oldalon ellentételezni, mert azzal politikailag nehéz helyzetbe hozná magát. Az idei hiány ugyanakkor a tervezettnél lényegesen jobban alakulhatna, összességében fél százaléknyi többlet keletkezhet a bevételi oldalon. A kiadásokban több olyan tétel is szerepel, amelyet nem feltétlenül kell emelni az infláció mértékében, és ha ezeket befagyasztják, akkor további néhány tized százalékpont nyerhető, ami a hiányt csökkentené.”

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.