Mi a nagyobb veszély a gazdaságra: az infláció felgyorsulása, vagy a gazdasági növekedés lelassulása? A válaszon közgazdasági iskolák vitatkoznak hosszú évtizedek óta, s ezekben a hetekben egy sor jegybank monetáris tanácsában ismét dönteni kell az örök dilemmában. Az Európai Központi Bank holnap a várakozások szerint az inflációt fogja kikiáltani fő veszélynek, szemben az amerikai Feddel, amely az elmúlt hónapokban a növekedés lassulását tartotta nagyobb gondnak (bár hamarosan már ő is a fékre léphet). Idehaza a Magyar Nemzeti Bank szintén az áremelkedés veszélyének szupremáciája mellett látszik letenni a garast – persze a jegybanktörvény alapján és az inflációs célkövetés rendszerében nem is tehet nagyon mást.
Akármilyen döntést is hoz azonban egy-egy kamatdöntő testület, a probléma lényegére rövid távon nem tud megoldást találni. Az ugyanis az alapvető nyerstermékek kínálati szűkösségében rejlik, s erre monetáris eszközökkel nem (vagy csak nagyon áttételesen) lehet hatást gyakorolni. Szó sincs persze arról, hogy emiatt mindegy is lenne, milyen kamatdöntések születnek, ám azt is látni kell, hogy a nyolcvanas évek óta a közgazdaságtanban főáramlattá vált monetáris megközelítés az ilyen malthusi típusú problémákkal egyelőre nem tud mit kezdeni.
A hetvenes-nyolcvanas években már megtapasztalt stagfláció rémének visszatérése új típusú megoldások után kiált. Kérdés, képesek lesznek-e ilyeneket felmutatni a világ vezető hatalmait tömörítő G8 állam- és kormányfői a hét végén esedékes hokkaidói csúcson. Az előzetes hírek szerint aligha. Pedig lenne egy kézenfekvő megoldás: a világkereskedelem liberalizálása. Ám amikor erről kellene dönteni, a politikusoknak a hosszú távú hasznokat a rövid távú alkalmazkodási kényszerek költségeivel kell egybevetniük. Nekik ez az örök dilemma.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.