BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csökkentek a hiánymutatók

2008.07.07., hétfő 00:00

Javuló egyensúlyi mutatók jelentek meg a magyar gazdaságról, mind a külső finanszírozási igény, mind az államháztartási hiány kedvezőbben alakult a korábbinál. Egyedül a munkaerőpiac helyzete nem tud javulni, az inaktívak nagy aránya egyre inkább versenyhátrányt jelent.

Tovább javult az ország külső egyensúlya, ezúttal nem csak a külkereskedelem miatt, az EU-tól kapott támogatások is segítettek ebben. A gazdaság külső finanszírozási igénye a GDP 2,2 százalékára csökkent, a folyó fizetési mérleg hiánya 2008 első negyedévében 1160 millió, a szezonális hatásoktól megtisztítva 1274 millió euró volt – tette közzé a Magyar Nemzeti Bank. Javult a jövedelem- és transzfermérleg együttes egyenlege. Újra javult a működőtőke-áramlás egyenlege is: a hazai vállalatok külföldi befektetései csökkentek, míg a külföldiek elsősorban az újra befektetett jövedelmek révén gyarapították állományukat.

Nem történt érdemi javulás a magyar munkaerőpiacon, csak az ilyenkor szokásos szezonális munkák miatt emelkedett az előző hónaphoz képest a foglalkoztatás. A tavalyi évhez viszonyítva azonban jelentős visszaesés mutatkozik, ez a lelassult gazdasági növekedés következménye. Emellett számos szerkezeti gond is felszínre került az utóbbi időben, amelyek a gazdaságpolitika látóterébe kerültek.

Az első negyedévi költségvetési hiány 174,4 milliárd forint, a GDP 2,6 százaléka volt a Központi Statisztikai Hivatal eredményszemléletű számítása szerint. A bevételek 262 milliárd forinttal magasabbak, a kiadások 55 milliárddal alacsonyabbak voltak a tavalyinál. A hiányadat nyomán erősödött a vélekedés a szakértőkben: még a pénzügyminisztériumi négyszázalékos célt is alulmúlhatja az idei hiányadat, ha nem kezd költekezésbe a kormány. BD




Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

Júl. 7. Kereskedelmi szálláshelyekforgalma (május)

Júl. 8. Ipari termelés (előzetes, május)

Államháztartás gyorstájék. (június)

Júl. 9. Külker. termékforgalom (előzetes, május)

7. 11. Fogyasztói árak (június)


Júl. 7. Kereskedelmi szálláshelyekforgalma (május)

Júl. 8. Ipari termelés (előzetes, május)

Államháztartás gyorstájék. (június)

Júl. 9. Külker. termékforgalom (előzetes, május)

7. 11. Fogyasztói árak (június)

-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.