Miközben az iraki kitermelésbe idáig befektetett mintegy 3 milliárd dollár nem hozta meg az Egyesült Államok számára a kívánt eredményt, a Bush-adminisztráció által hatalomra segített bagdadi kormány nem biztosítja az elvárt előnyt az amerikai cégeknek: a világ összes energetikai nagyvállalata előtt megnyitotta az utat az iraki kőolaj- és földgázkincs kitermeléséhez. Az ez év őszén meghirdetendő tenderekre 120 külföldi cég jelentkezett. A közel-keleti állam hatóságai hosszú vizsgálódás után 35 mamutvállalatnak engedélyezték a versenyben való részvételt. Az amerikai ExxonMobil mellett a brit–holland Shelltől, a francia Totaltól a brit BP-ig és az orosz Lukoilig számos olyan szereplője lesz az iraki kőolaj-kitermelésnek, amely korántsem az amerikai érdekeket képviseli.
Érdekes megfigyelni a két, egymással ellentétes tendenciát, amelynek eredményeképpen az energetikai szférában személyesen is érdekelt amerikai vezetés szinte napról napra távolodik az „aranytojást tojó tyúktól”, miközben a piac esetenként sokkal esélytelenebbnek látszó szereplői egyre komolyabb lehetőségeket kapnak a hivatalos Bagdadtól az olajüzletben való részvételre. Talán mert az irakiak büntetni akarják a megszállásban részt vevő országokat, és jutalmazni azokat, amelyek kimaradtak a 2003-ban még rövid távon is óriási gazdasági haszonnal kecsegtető katonai akcióból.
Így történhetett, hogy 2007 elején megkezdődtek a tárgyalások Kína, India, Vietnam és Indonézia kőolajvállalataival. Ezek a megszállás előtt már részt vettek az iraki lelőhelyek feltárásában, és jól ismerik a helyi sajátosságokat. Az OPEC egyik tanácsadója a múlt év végén már azt is kiszivárogtatta, hogy Kína az ország középső és déli, Vietnam a déli, India a kuvaiti határ menti részén, Indonézia a sivatagi vidékeken kap kitermelési engedélyt. Minden esetben viszonylag kis mennyiségről, napi 60-70 ezer hordónyi kőolajról van szó, de már ez is megtöri a remélt amerikai dominanciát Irakban.
Ezt a tendenciát erősíti, hogy az egyik leggazdagabb iraki lelőhely, a Bászra közelében fekvő Nyugat-Kurna 2. mélyét most már csaknem biztosan az orosz Lukoil tárhatja fel. A cég erről még 1997-ben kötött 3,7 milliárd dolláros szerződést, amelyet azonban Szaddám Huszein 2002 decemberében egyoldalúan felmondott, mivel az oroszok meg sem kezdték meg a munkát. (Nem is kezdhették, hiszen az Irak elleni ENSZ-embargó miatt nem vihették be az országba a gépeiket. A fél szemmel mindig Washingtonra sandító Vagit Alekperov Lukoil-főnök, akinek tízezredik amerikai benzinkútját Vlagyimir Putyin személyesen avatta fel, nem merte megszegni az embargót.)
Az államkapitalizmus sajátos, diktatórikus formáját építő Oroszország a külföldi befektetések megszerzéséért folytatott küzdelemben átvette az amerikai módszereket. 2007 áprilisa óta az orosz külügyminisztérium magas szintű, folyamatos lobbitevékenységet folytat a Lukoil érdekében a bagdadi hatóságoknál. Maga Alekperov már a megszállás után egy évvel több millió dollár értékű humanitárius segélyt küldött Irak szenvedő népének. 2004 óta pedig Nyugat-Szibéria és Volgográd felsőoktatási intézményeiben az oroszok – a szovjet korszaknak a harmadik világban folytatott politikáját idéző módszerrel – több száz iraki kőolajszakember felsőfokú kiképzését vállalták.
Minderről a térségben Moszkva által elindított arab nyelvű rádiós propagandaműsorokból értesülhet a lakosság. Eközben a hevesen Amerika-ellenes, éppen ezért népszerű arab al-Dzsazíra adó semlegesítésére még 2004 februárjában, az amerikai adófizetők pénzén indított adás az iraki civilizációtól mélységesen idegen amerikai értékek sulykolása következtében teljes érdektelenségbe fulladt, és a The Washington Post minapi száma szerint júniusban feltűnés nélkül abbahagyta a sugárzást.
Az Amerikai Egyesült Államok iraki pozícióit rontotta a kongresszus álláspontja is, amely a képviselők nyomasztó többségének szavazatával (399 igen 24 nem ellenében) tavaly megtiltotta állandó amerikai támaszpontok létesítését a közel-keleti országban. Az erről rendelkező mondat második fele így hangzik: „… és az iraki kőolajtartalékok feletti ellenőrzés sem lehet az Egyesült Államok politikája.” A 77 honatya által fogalmazott dokumentum szerint az állandó amerikai jelenlét óriási segítséget jelentene a felkelőknek az Amerika-ellenes harcosok toborzásában. Fokozná a terrorakciók veszélyét, s a nagyon távoli jövőbe tolná az iraki stabilitást. Márpedig Irak stabilitása csökkenthetné a kőolajárakat, ezzel együtt az amerikai elnökválasztási kampány egyik legfontosabb témáját jelentő energetikai válságot.
A szokatlanul hosszú „béna kacsa” állapotban regnáló washingtoni vezetés azzal is nehezíti a helyzetet, hogy egyre újabb igényekkel lép fel Bagdaddal szemben. Követelik, hogy az energiaár-robbanás és az idén a 2003. évi eredmény duplájára nőtt kitermelés nyomán megnövekedett kőolajbevételeiből Irak jobban vegye ki a részét az amerikaiak által lerombolt ország újjáépítéséből. Kínos hatást váltott ki az is, hogy a Pentagon nemrég bejelentette: a megszálló jogán a piaci feltételeknél kedvezőbb áron akarja vásárolni a benzint az Irakban állomásozó amerikai csapatok számára.
Miközben az amerikaiak egyre inkább kiszorulni látszanak erről a piacról, Barhám Szalih iraki (kurd) miniszterelnök-helyettes bejelentette: hazájának az újabb kutatások szerint az eddig ismert adatoknál háromszor nagyobb, 350 milliárd hordó kőolajtartaléka van. Ez olcsó PR-fogás is lehet, de annyi bizonyos, hogy az iraki kitermelés megindult a maga útján.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.