Több sebből vérzik a Fidesz javaslata a benzin jövedéki adójának, illetve az élelmiszerek és a távhő áfájának csökkentésére. Vegyük sorra ezeket.
A legalapvetőbb kifogás közgazdasági természetű, nevezetesen, hogy egy meghatározó világpiaci folyamatot kíván megállítani a határnál. Többször bebizonyosodott már, hogy ez csak ideig-óráig működik, és az egyszeri tehercsökkentés ezúttal sem mérsékelné hosszabb távon a trendet. Ráadásul félrevezeti a fogyasztót, hiszen nem készteti takarékosságra a megváltozott viszonyok közepette. Egyébként pedig a társadalmi igazsághoz sincs sok köze, hiszen a forgalmi adó csökkentésével a gazdagabb csoportok is jól járnak.
A másik ellenérv gyakorlati természetű. Az előző Gyurcsány-kormány 2006-os áfacsökkentése nemcsak a költségvetési felelőtlenségre volt kirívó példa, hanem arra is, hogy a kereskedelem lenyeli a fogyasztóknak szánt tehercsökkentés nagy részét.
Fiskális szempontból a Fidesz felvetése szembemegy azzal a már-már általánosan elfogadottnak vélt fő iránnyal is, hogy a hozzánk hasonlóan alacsony adózási morállal jellemezhető országokban a kiszámítható és kevésbé kikerülhető közvetett adókat kellene előnyben részesíteni a jövedelemre kivetett terhekkel szemben. Az pedig egyenesen kiábrándító, ahogy a magát (válság)kormányzásra késznek nevező ellenzéki párt meg sem kísérli kiszámolni vagy kompenzálni terve költségvetési hatását, és úgy tesz, mintha már minden rendben lenne a magyar államháztartással.
Demagógiáért persze a kormánypártnak sem kell a szomszédba menni, példa erre a nyugdíjindexálás vagy a távhő-kompenzáció ügye. A jövőre nézve ugyanakkor igen elszomorító, hogy a politikai elit a valóban sürgető feladatok – a gazdasági aktivitás emelése, a szociális és adóreform – megoldása helyett ismét a rövid távú népszerűséget tartja fontosabbnak. A mentális áttörésre, úgy tűnik, még várni kell.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.