BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Vihar vagy vihar

A lakáspiacon nem az a kérdés, hogy jön-e a vihar, mert már itt van. Az nem mindegy, hogy mekkora pusztítást végez. Nem nagyon lehet megjósolni annak pontos mértékét, ám az már most látszik, hogy egyre több áldozata lesz.
2008.08.01., péntek 00:00

Érdemes elolvasni a közvetítők jelentéseit, hiszen mégiscsak ezek a cégek vannak a legközelebb a piachoz, az ő rálátásuk a legnagyobb. Az Otthon Centrum (OC) alig néhány napja azt írta, hogy 2007-hez képest visszafogottabban indult az esztendő az új lakások piacán. A korábban megszokott szezonalitás eltűnőben van, s hónapról hónapra nagy kilengések lehetnek az értékesítésben; az idén például az április hozott kiugró eredményeket. Még ha a kereslet konstans marad is, a vevők egyre hoszszabb idő alatt döntenek a tényleges vásárlásról. Ez a kiszámíthatatlanság óvatosabbá tette a beruházókat is.

Na igen, a beruházók. Többezres óriásprojektet ma már senki sem indít, aki meg korábban elkezdte, visszavesz a tempóból, csak hogy biztosra menjen, illetve tartsa az árakat. Még az anyavállalata miatt nem túl jó helyzetben lévő spanyol Fadesa is csak úgy tudja tartani pozícióit, hogy megalkudott a finanszírozó bankkal, és így talán nyugodtan folytathatja nagy akcióját az egykori Autóker-telken.

„Egy-egy elhamarkodott áremelés vagy akció jelentős veszteséget okozhat a fejlesztőknek. A sikeres akciók következtében az alacsonyabb árú lakások túl gyorsan kelhetnek el, ez a haszon csökkenését okozza. Ezért a beruházók manapság rövidebb engedményes időszakokat alkalmaznak” – emlékeztetett az OC szakértője.

Nem minden projekt eladásához van szükség természetesen akciókra, vannak e nélkül is keresett termékek, területek. Általában igaz az is, hogy az értékesítés üteme, a havi eladások száma a projekt életciklusától függ. Az értékesítés indításakor a bevezető akciók, kedvezmények, alacsonyabb ár segíti az érdeklődés felkeltését. Az ezt követő csendesebb időszak után a kereslet általában a szerkezetkész állapot elérésekor élénkül meg újra, illetve a projekt átadása szokott még ilyen kedvező hatással járni.

A fővárost járva csak alátámaszthatom, hogy az egekig dráguló telkek elfogyása miatt egyre több beruházó ugrott rá a felújítási bizniszre. Bár teljes épülettömbök felújítása, illetve ennek megszervezése, előkészítése rengeteg időbe és pénzbe kerül, ideális lehetőséget nyújt a fejlesztőknek, kockázatukat mérsékelheti, illetve lehetőségük adódik nagy terület rehabilitációjával látványos épületeket alkotni.

Egy másik slágerterületnek az egyedi lehetőségeket rejtő Duna-partok számítanak. Mind az északi, mind a déli szakaszon, azok mindkét oldalán egymást érik a felső középkategóriás beruházások. Még mindig van hová fejlődni, bár inkább az a valószínű, hogy a fejlesztők csak a telek megszerzésére koncentráltak, és mostanában csak a projektek előkészítő szakaszát tudják befejezni a Lágymányosi-öbölben vagy a külső Váci úton. Ha lenne pár százmillióm, mégis a belvárosban vagy a zuglói diplomatanegyedben vágnék bele nagyobb akcióba. A nyereségráta ezekben a körzetekben a legnagyobb, kivárnám, míg megjönnek a vevők.

Nézzük a vásárlói oldalt! Pénzügyi szakemberek még mindig azt mondják, hogy a korán kiszemelt jó projektnél elért hozam több lehet, mint ha akciós bankbetétet választanánk. Az értékesítés legelejétől a projekt átadásáig eltelt másfél-két év alatt átlagosan 10-15, de a legkeresettebb helyeken akár 40 százalékkal nőhet a lakás értéke. Emellett, ha kiadjuk a lakást, a bérleti díjból évente az értékének 5 százaléka jöhet vissza. A harmadik tényező pedig az ingatlanár-emelkedés általános trendje, becslések szerint tíz év alatt több mint megkétszereződhet a magyar lakások értéke – mondta az OC elemzője.

Nagyon szépen hangzik, de a tranzakciókhoz szükséges jelzálog ügye nem lett egyszerűbb. Óvatosnak kell lenni. Merthogy a bankok is óvatosabbak, mióta a bedőlési hullám több nyugat-európai pénzintézet partjait is nyaldossa. Itthon is alaposabban vizsgálják meg a vevőt és a beruházót is. Nem akarnak még több gondot, csak biztosra mennek. Utálják a viharokat.


A szerző a Világgazdaság munkatársa

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.