Minden jel arra mutat, hogy Barack Obama nem elvi, hanem nagyon is pragmatikus döntést hozott akkor, amikor elhatározta: megválasztása esetén Irakról Afganisztánra és Pakisztánra helyezi át a terrorizmus elleni harc súlypontját.
A bagdadi kormány ugyanis nagyjából olyan ütemben látszik stabilizálni helyzetét, ahogy Kabulban forrósodik a levegő. Utóbbiról tanúskodik – a magyar tűzszerészek elvesztése és sok más aggasztó fejlemény mellett – az Afganisztánban működő nemzetközi segélyszervezetek napokban kiadott közleménye is. E szerint az elmúlt évhez képest másfélszeresére nőtt a tálib fegyveresek támadásainak a száma, eddig biztonságosnak számító területek is életveszélyessé váltak, és egyre több szervezet fontolgatja a távozást.
A helyzet a külföldi és afgán csapatlétszám növekedése ellenére romlott ilyen drámaian. Úgy tűnik, mindaddig nincs kiút, amíg Pakisztán Afganisztánnal határos törzsi területein – az enyhén szólva antidemokratikus eszközökkel kormányzó, de legalább „rendet tartó” Pervez Musarraf tábornok-elnök meggyengülése óta egyre inkább – biztos bázisra számíthatnak a tálib gerillák és az Al-Kaida vezetése.
Senki sem tudja, mikor élhetnek végre ismét normális életet az afgán és az iraki népek. Azt azonban megjósolhatjuk, hogy a terrorellenes harc „darázsfészkei” a következő hetekben egyre nagyobb teret kapnak az amerikai elnökválasztási kampányban. TG
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.