Két alkalmazott beszélget: – Tegnap végre bementem a főnökhöz, és fizetésemelést kértem. – És hogy sikerült megegyezni? – Kompromisszumos megoldás született: a fizetésem nem emelkedik, én meg cserében maradhatok.
Ilyen veszély kevés műszaki diplomást fenyeget, legtöbbjük jól jön ki a béralkuból. Ha nem, akkor továbbáll. Teheti, mert kapós. A magyar villamos- és gépészmérnökökre, informatikusokra Német- és Írországból is vadásznak. Itthon több sztori kering, hogyan építenek vidéki cégek adatbázist a fővárosban végzett és itt ragadt mérnökök adataiból, hogy lokálpatriotizmusukban bízva hazacsábítsák őket. Gond, hogy eleve kevesen szereznek műszaki diplomát, sőt, mivel a szak- és középfokú képzés rosszul működik, alig van technikus, így az ő munkájukat is diplomások látják el.
A felsőoktatási keretszámokról szóló döntés alapján jövőre a műszaki szakokon 9600-ról 9800-ra nő a hallgatók száma. Ez jó hír, csakhogy a technikai „nevelést” korábban kellene kezdeni. Valahogy úgy, mint Németországban.
A műszaki terület iránti érdeklődés megcsappanása ugyanis nem magyar sajátosság. A Bosch és a Siemens például már a német óvodákban is igyekszik olyan játékokat osztogatni, amelyek segítik a szükséges készségfejlesztést. Itthon is aktívak a cégek: a Microsoft, az IBM, az SAP, a Mol, a Bosch, a Knorr-Bremse például szorosan együttműködik a hazai felsőoktatással, sőt, többségük a középiskolákkal is, csak hogy „szocializálják” a fiatalokat.
A szaktárca azonban ahelyett, hogy ösztönözné a természettudományos és műszaki oktatást, szeptembertől lehetővé teszi, hogy az iskolák döntsék el: a kémiát, a biológiát vagy a fizikát hagyományos tantárgyakként oktatják-e vagy összevonva, komplexen. A cégek így hiába igyekeznek terjeszteni a műszaki „igét”, ha az ilyen engedmények miatt, úgy tűnik, mintha az oktatási tárca ellenük „dolgozna”.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.