Az államfői székből való májusi távozása óta miniszterelnökként is Oroszország első emberének tekintett politikus július 24-én, a vaskohászat fejlesztéséről rendezett Nyizsnyij Novgorod-i tanácskozáson vészjósló hangon felszólította a trösztellenes hivatalt, sőt az ügyészséget, hogy vizsgálják ki, miért alkalmaz a Mecsel alacsony exportárakat, tetemes adóveszteséget okozva az államnak. Putyin megfenyegette a tanácskozásról betegségére hivatkozva távol maradt főrészvényest, hogy „kénytelen lesz orvosokat küldeni hozzá, akik majd tisztázzák ezeket a problémákat”. A „zacsisztki” (tisztázás) kifejezés a csecsenek elleni háború, sőt, a „csisztki”, vagyis az 1937–39. évi tömeges kivégzések korát idézte fel a közvéleményben.
A nyilatkozat utáni reggelen 60 milliárd dolláros veszteséget elkönyvelő moszkvai tőzsde még mindig nem tért magához. A Mecsel kapitalizációja órák alatt ötmilliárd dollárral csökkent, részvényei New Yorkban 34, Moszkvában 46 százalékot zuhantak. Az anyavállalat, a szovjet korszakban hadiipari célokra épített cseljabinszki kohászati kombinát mellett több mint egy tucat belföldi, valamint egy-egy romániai és litvániai leányvállalattal rendelkező cégbirodalom vezetői – akik annak idején a Dunaferr megvételére is komoly ajánlatot tettek – sürgősen elhalasztották a Mecsel augusztus 11-re tervezett részvénykibocsátását.
Vajon miért szánta rá magát Vlagyimir Putyin a beláthatatlan következményekkel járó támadásra? Egyes források szerint azért, mert „helyre akarta tenni” az uralma első száz napja után túlságosan önállósuló Dmitrij Medvegyev államfőt. Ezt a feltételezést arra alapozzák, hogy Arkagyij Dvorkovics, az elnök gazdasági főtanácsadója már július 25-én eljátszotta a „jó fiú” hálás szerepét. „Semmi baj” – nyilatkozta, hiszen a Mecsel részvényeinek közel 70 százalékával rendelkező Igor Zjuzin már megmagyarázta, hogy a Putyin által kifogásolt alacsony exportárakat – állítólag a belföldi árak egynegyedét – 2008 első felében a cég korábbi szerződésekben vállalt kötelezettségei miatt kellett érvényesíteni a külföldi szállításokban. Ezért lesz ugyan egy kis bírság – mondta Dvorkovics –, ám azután semmi nem akadályozza a Kreml gigantikus energetikai terveihez, a hálózatépítéshez szükséges belföldi szállításokat.
A Mecsel elleni megsemmisítő támadást mások egy újabb Jukosz-ügynek minősítik, hosszan elemezve a párhuzamokat a 2003 októberében letartóztatott, szabadlábra helyezéséért mostanában már mindenre kész Mihail Hodorkovszkij és Igor Zjuzin kegyvesztettsége között. A kiváló gazdasági elemzéseiről ismert Nyikita Kricsevszkij egyenesen MecselJukosz-ügynek nevezi a fejleményeket. S valóban: mindkét esetben nagyon fiatalon, az 1990-es évek privatizációja nyomán milliárdossá vált, roppant tehetséges, szenvedélyesen dolgozó üzletemberekről van szó, akik igyekeztek megvásárolni a hatalom jóindulatát. Egyetlen tétel: a Mecsel 11 leányvállalata 2006-ban (csak a hivatalos adatok szerint) több mint 80 millió rubellel támogatta az Egységes Oroszország nevű hatalompártot.
A mai orosz elit meghatározó tagjaitól eltérően Zjuzin soha nem volt kágébés. Nem is pétervári és nincs komszomolista vezetői múltja. Bányamérnöki és közgazdászdiplomával, 26 évesen szerzett tudományos fokozattal évekig a cseljabinszki vaskohászati művekben dolgozott. Azt persze nem tudni, honnan került elő az a potom 13,3 millió dollár, amelyet 1995-ben letett a vállalatért, hogy azután másfél évtized alatt a maga és családtagjai által irányított, 15 milliárd dollárt érő cégbirodalmat teremtsen belőle.
Éppen a Mecsel sikeres működése keltette fel az orosz gazdaság stratégiailag fontos ágazataiban – a Vedomosztyi hírportál állítása szerint – a Kreml KGB-s és tábornoki köreinek érdekeit érvényesítő Rosztyehnologija vezetője, Szergej Csemezov érdeklődését. Az orosz gazdasági élet szürke eminenciása, egykor Putyin közvetlen munkatársa a drezdai KGB-rezidentúrán, elnöki jóváhagyással addigra már több mint 250 kisebb-nagyobb vállalatot terelt az állami holding szárnyai alá. A cél világos: Csemezov és a mögötte álló gazdasági-politikai érdekcsoport biztosítani akarja a világ fegyverkereskedelmében 2000 óta mind nagyobb súlyú, ma már évi hétmilliárd dolláros orosz fegyverexport számára a nélkülözhetetlen, de hiánycikknek számító kiváló minőségű acélárut.
E célból Csemezov 2006 júliusában bejegyeztette a Ruszszpecsztal nevű vállalatot, amely szédítő tempóban bekebelezte az ország hasonló profilú magáncégeit. Megfigyelők szerint egyetlen vállalat se menekült a Ruszszpecsztal kinyújtott csápjai elől. 2007 nyarán nevetségesen alacsony vételi – jobb esetben fúziós – ajánlatot kapott a Mecsel birodalom koronagyémántja, a cseljabinszki kohászati kombinát is. Zjuzinék azonban egyrészt az akkor már küszöbönálló államfőcserében, másrészt cseljabinszki „földijük”, Viktor Hrisztyenko jelenlegi energiaügyi miniszter lobbitevékenységében reménykedve – a közös szülőföldnek óriási jelentősége van az orosz gazdaságpolitikában! – kihátráltak a diktátum elől.
Azóta érlelődött a katasztrófa. Csemezovék a szovjet korszak megtorló technikáit idéző feljelentésekkel operáltak: két másik orosz iparbáró nemrég panaszt tett a Kremlben, hogy a Mecsel elmaradt szállításai miatt nem tudnak eleget tenni az állami megrendeléseknek. Az APN elemzése szerint Putyin azért robbantotta ki a botrányt, hogy a Mecsel makacs ellenállását látványosan megtörje, és cégeit a Jukosz vagyonához hasonlóan bagóért a hozzá közel álló csoportoknak juttassa. Ez még jól jöhet, mert a Csemezov-csoport állítólag mégiscsak tart attól, hogy Dmitrij Medvegyev elnök előbb-utóbb önjáróvá válik, és a saját kizárólagos érdekszférájába tereli a Gazpromot, amelynek nemrég még az első embere volt.
A szerző az ELTE tudományos főmunkatársa
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.