Megállt a külkereskedelmi mérleg eddig tapasztalt dinamikus javulása, a legfőbb értékesítési piacnak számító Nyugat-Európa kereslete ugyanis zuhanni kezdett a második negyedévben. A hanyatlást a legjobban az ipari termelők érzik meg, hatéves mélypontra került a szektor növekedése. A belső egyensúlyi folyamatok azonban állandó javulást mutatnak, az államháztartás egyenlege megnyugtatóan kis hiányt jelez.
A külkereskedelmi forgalom volumene – az áprilisi jelentős emelkedés után – mindkét irányban lassult: a kivitel mindössze 2, a behozatal 4 százalékkal bővült – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Az idei első öt hónapban az export volumene 11, a behozatalé 10 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához képest. A külkereskedelmi mérleg 93 milliárd forint (368 millió euró) aktívumot mutatott, ez 169 milliárd forint (671 millió euró) javulást jelent egy év alatt.
Az ipari termelés júniusban 0,3 százalékkal volt gyengébb, mint a tavalyi azonos időszaki – közölte előzetes adatok alapján a KSH. Az idei mélypontnak számító márciusban is még majdnem 2 százalékos növekedést mutatott, utoljára majdnem hat éve volt csökkenés a tizenkét havi indexben. A termelés volumene az év első hat hónapjában 5,6 százalékkal magasabb volt, mint 2007 azonos időszakában. Az előző hónaphoz képest szezonálisan kiigazítva júniusban 1,6 százalékkal csökkent a havi index.
Jelentős, 140,6 milliárd forintos többletet halmozott fel az államháztartás az előző hónapban. A Pénzügyminisztérium előzetesen 153,2 milliárdos szufficittel számolt, vagyis a hónap mérlege kissé rosszabbul alakult a vártnál. A júliusi eredménnyel tehát 581,3 milliárd forintra csökkent a költségvetés, a tb-alapok és az elkülönített állami pénzalapok 722 milliárdos első félévi hiánya. Mindez a GDP arányában anynyit jelent, hogy a 2,6 százalékos első félévi deficit 2,1 százalékra mérséklődött. BD
8. 12. Fogyasztói árak (július)
8. 13. Mezőgazdasági árak (jan.–jún.)
8. 14. Bruttó hazai termék (II. n.év, előzetes)
8. 15. Ipari termelés (jún., részletes)
8. 12. Fogyasztói árak (július)
8. 13. Mezőgazdasági árak (jan.–jún.)
8. 14. Bruttó hazai termék (II. n.év, előzetes)
8. 15. Ipari termelés (jún., részletes)-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.