Rég nem látott mértékben zuhant éves összehasonlításban az ipari termelés augusztusban, és ez a gazdasági növekedésre nézve is rossz előjel. Havi alapon ugyan növekedést mutatott a szektor, az éves visszaesés mértéke azonban beárnyékolja ezt az apró pozitívumot. Azt már korábban is tényként kezelték a szakértők, hogy elkerülhetetlen az ipari lassulás, s nemcsak nálunk, hanem Európa-szerte. Egész évben folyt a találgatás, milyen meredek lesz a visszaesés, s most elég egyértelműen mutatják a számok, hogy nagyon meredek.
A rossz hírek nem csupán a néhány nagy ipari vállalat számára kellemetlenek, mivel nálunk például a teljes GDP nagyjából negyedét adja a szektor. Az ágazat gyengélkedése tehát számtalan csatornán keresztül kihat a teljes gazdaságra. A növekedési előrejelzésekben még mindig 4-5 százalék körüli ipari bővüléssel kalkulálnak a szakértők, ez azonban aligha lesz tartható. A szektor beruházásai eddig is igen gyengén alakultak, a termelés-visszafogás azonban még az eddigi aktivitást is csökkentheti.
A hazai piac sem tudja kihúzni a szektort a szorult helyzetből, ugyanis a fiskális megszorítások miatt máig nem indult be a vásárlási kedv. Az exportpiacokon még az optimistább előrejelzések szerint sem javul a helyzet a következő egy esztendőben. A gazdaságpolitika mozgástere korlátozott, nem tud szembemenni a nagyvállalatok globális stratégiájával, ha az anyavállalat a termelés leépítéséről dönt.
A kormánynak mindenképpen rosszkor jött a globális lassulás, a választásokhoz közeledve szeretne végre gazdasági eredményeket is felmutatni, ehelyett azonban önhibáján kívül is magyarázkodásra kényszerül. Előbb-utóbb a jelenleg 3 százalékos jövő évi GDP-növekedési előrejelzést is vissza kell fognia, és ez a büdzsé bevételi számait is mindenképpen kellemetlenül befolyásolja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.