Minden bizonnyal története egyik legnehezebb csúcstalálkozója vár az Európai Unióra a héten. A világgazdaságot megrengető pénzügyi válság kezelése immár nem tűr halasztást. Ráadásul a közösség vezetői – így José Manuel Barroso, az EU „kormányaként” emlegetett Európai Bizottság elnöke – súlyos kritikát kaptak, amiért egyes vélemények szerint nem léptek fel időben és kellő eréllyel a krízis következményeinek elhárítására. Barroso természetesen visszautasította a vádakat, ám sejteni engedte, hogy ha a tagállamok körében meglenne az egyetértés, akkor – talán – Európa előbbre tartana a válságkezelésben.
A valóság azonban az, hogy még nem tart sehol az EU. Bár hangzatos nyilatkozatokban nincs hiány, a nehéz és érdemi döntés, úgy tűnik, a csúcstalálkozó résztvevőire marad.
Bonyolítja a feladatot, hogy más országok – például az Egyesült Államok – sem tudják, hogy mi lehetne az igazi ellenszer. Nagy a tanácstalanság a világban, miközben az USA és az EU immár nyilvánvalóan nemcsak pénzügyi, hanem átfogó gazdasági válsággal is birkózik.
A szakértők szigorú pénzügyi szabályozást sürgetnek. Az EU-tól a számos tagállam kezét megkötő stabilitási és növekedési paktum átgondolását, valamint a költségvetés megreformálását, a piacok megnyugtatását várják.
A hét nagy kérdése az, hogy a rendkívül ideges uniós állam- és kormányfők képesek lesznek-e erre. KoM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.