Bevallom, tanácstalan vagyok. Számolom a százmilliárdokat, sőt, már ezermilliárdokat, de csak nem derül ki, mi mennyi. Mennyi vagy mennyivel több jut gazdaságfejlesztésre ezekben a válságos időkben? Tegnap újabb szám került a köztudatba: a Nemzeti Fejlesztési Tanács ülésén kétezer milliárd forintnyi beruházás előbbre hozatalát jelentették be. A váratlan intézkedés részleteit azonban még nem igazán ismerjük.
Tehát még sok a titok. Félő azonban, hogy még ennél is több vagy nagyobb a tanácstalanság/tehetetlenség. Egy sor kérdésre gyors és céltudatos válasz kellene. A fejlesztéspolitikában dönteni kell a már társadalmi egyeztetésen lévő, 2009–10-es akciótervek tartalmáról, a forrásátcsoportosításokról. Ez nyilván sértheti sok politikus és sok gazdasági szektor ambícióit. A színvallás azért is felértékelődhet, mert – kormányfői vélemény szerint – a hagyományos gazdaságélénkítő intézkedéseket nem lehet használni a jelenlegi globális pénzügyi válság kezelésében. Ráadásul már mindenki mindent összezavar.
Az kifejezett biztatás lenne, ha kiderülne: lehetséges a forrásátcsoportosítás, az Európai Unióval érdemben folynak a tárgyalások erről. Ámbár gyanítható, a jelenlegi globális krízis az Európai Bizottság számára is kihívást jelent. Brüszszelben fel kell ismerni a szakembereknek, hogy hasznos ügyeket visznek előre akkor, amikor (elavult?!) közösségi szabályokat sértenek meg.
Mindenkinek jól jöhetnek tehát a tippek, tanácsok, trükkök. Ezért is ajánlom figyelmükbe ma induló sorozatunkat a sikeres válságkezelés és fejlesztés reményében (5. oldal). Első nyilatkozónk szerint a vállalkozásoknak kivételes történelmi szerepük lehet a kiút kitaposásában és a nagyon várt növekedésben, Magyarországon és az EU-ban egyaránt. Ehhez azonban fix pontokra is szükség lenne.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.