Az EU-csatlakozást követő években megindult támogatásözön a beruházások felfutását jelentette a legtöbb esetben, ez igencsak jót tett a helyi építőiparnak is. Ez történt
Írországban, Spanyolországban, de hogy közelebbi példát említsünk, Szlovákiában is. Nálunk mindebből szinte semmi sem látható, sőt, volumenében is kevesebb az építkezés, mint az EU-csatlakozás előtt. Nemcsak az ágazati szereplők közlik ezt, de a hivatalos statisztika is.
Sem az állami, sem a magánberuházások nem pörögtek fel eddig, és nagyon úgy néz ki, hogy ezután sem várható javulás. Hogy az ígért EU-s pénzek lehívása miért zajlik ilyen lassan – különösen a nagyprojektek esetében –, és hogy egyáltalán mi történt az elmúlt két évben, amikor elvileg az új uniós költségvetés a korábbihoz képest sokkal nagyobb forrást biztosított hazánk számára, rejtély. Ami ezzel kapcsolatban zajlik, az nemcsak az építőipar, de a teljes magyar gazdaság számára is az egyik legsúlyosabb probléma, hiszen az világos volt, hogy az eladósodásra hosszú távon nem lehet a fejlődést építeni.
Az egyetlen kiútnak az látszik a gazdaság és az építőipar számára, ha sikerül nagyobb sebességre kapcsolni az uniós pénzek felhasználása terén. Ehhez növelni kell az intézményrendszer hatékonyságát. A szándék már látszik, szinte hetente áll elő a kormány az újabb és újabb 1000 milliárdos élénkítési tervekkel, azonban ezek kidolgozottsága kérdéses.
A vállalkozások még mindig arra várnak, hogy a konkrét pályázatokat végre kiírják, hogy megnyíljon előttük legalább az esély a kilábalásra.
Az uniós csatlakozás óta eltelt éveket már így is elvesztegetettnek tekinthetjük, ezt az is jelzi, hogy több elemző kimutatta: a felzárkózásunk 2004-től alig kimutatható, szemben a velünk együtt belépő országokkal. Nem kell újra feltalálnunk semmi újat, egyszerűen meg kell nézni, mások mit csináltak jól.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.