Ha igaza lesz Simor András jegybankelnöknek, akkor az idén – 2000 óta először – ismét a GDP három százaléka alá kerülhet az államháztartás hiánya. Ennek akár örülhetnénk is, ha feledni tudnánk az elmúlt nyolc év vargabetűjét, amelynek következtében nemcsak az eurótagságunk csúszott el jócskán, de a most ránk szakadó pénzügyi válság is kiszolgáltatottabb állapotban talált. Azt mindenesetre szögezzük le: az egyik legfontosabb maastrichti kritérium teljesítése fontos fegyvertény. De vajon mire lesz ez elég?
A deficit leszorítása idővel az államadósság csökkenő trendjében is megmutatkozik, különösen a nemrég elfogadott plafontörvény biztosítékaival. Ez önmagában nemcsak egy újabb eurófeltétel teljesítését jelenti, de a finanszírozási igény csökkenésével egy másik – jelenleg a legproblematikusabb – kritériumot, a 10 éves állampapírok hozamának csökkenését is elősegítheti. Utóbbira közvetve jótékonyan hathat a pénz-piaci stabilitás kényszere miatt magasan tartott jegybanki alapkamat is, amely a megváltozott külső környezetben az inflációt is gyorsan leszoríthatja – talán még túlságosan is. Mindezek következtében a 2013-as euróátvétel feltételeinek teljesítése 2012-re egyáltalán nem tűnik vágyálomnak, az övezet előszobájának tartott ERM II árfolyam-mechanizmusba pedig már akár jövőre is beléphetünk.
A mostani pénzügyi viharok ékes bizonyítékát adják annak, milyen hatalmas előnyökkel járhat az eurótagság. Ez azonban nem feledtetheti, hogy egy mesterségesen kikényszerített, a reálkonvergenciát figyelmen kívül hagyó csatlakozás komoly áldozatokkal járhat a belépés előtt és után is.
A magyar gazdaság ciklusainak harmonizálása, versenyképességének erősítése és potenciális növekedési rátájának emelése legalább olyan fontos feladat lenne, mint a nominális feltételek teljesítése. Különben a kiizzadt deficitcsökkentés és a közös fizetőeszköz mit sem ér.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.