A múlt héten megjelent makroadatok jól összefoglalják a leglényegesebb tendenciákat: a költségvetési egyensúly javul, a reálgazdaság viszont visszaesik, és mindez kedvezően hat a fogyasztói árakra. A legfőbb meglepetést az szolgálja, hogy ennyire hirtelen állt be a fordulat, hiszen pár hónappal ezelőtt még egészen eltérő pályával kalkuláltak a szakértők.
Minden jel szerint sikerül tartania idei – többször is viszszavágott – hiánycélját a Pénzügyminisztériumnak. A novembert ugyan 233,1 milliárd forintos hiánnyal zárta az államháztartás (önkormányzatok nélkül), ám a tárca prognózisánál így is árnyalatnyival jobb lett a mérleg: a PM 244,5 milliárd forinttal kalkulált alig három héttel ezelőtt. A központi költségvetés 145,6 milliárd, a társadalombiztosítás pénzügyi alapjai 82 milliárd, az elkülönített állami pénzalapok 5,5 milliárd forintos hiánnyal zártak. Mivel decemberre már havi többletet vár a PM, így a most elért 3,6 százalékos GDP-arányos deficit is kisebb lehet.
Nem változtatott előzetes GDP-becslésén a Központi Statisztikai Hivatal, maradt a 0,8-es éves bázisú bővülés, amely szezonálisan kiigazítva 0,1 százalékos negyedéves csökkenést jelent. A mezőgazdaságon kívül csak a nagyrészt állami szolgáltatásokat tartalmazó közigazgatás, oktatás, egészségügy tudott éves alapon növekedést felmutatni, az összes többi tevékenység volumene elmaradt az egy évvel azelőttitől. A korábbi húzószektor, a feldolgozóipar 3,2 százalékos mínuszt tud maga mögött, de a kereskedelem is 2,1-del alacsonyabb volument képvisel.
Egyhavi összehasonlításban már 0,2 százalékos árcsökkenés volt, de a tavaly novemberihez képest is 4,2 százalékra mérséklődött a pénzromlás a múlt hónapban – derült ki a KSH legfrissebb számaiból. Ennél kedvezőbb értéket egyébként utoljára 2006 nyarán regisztrált a hivatal, és még most, októberben is 5,1 százalékon állt a tizenkét havi árindex. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.