Csökken az áram ára. Az akár néhány napja is elképzelhetetlen lépésre, az egyetemes szolgáltatóknak felszámított nagykereskedelmi tarifa 7,6 százalékos leszállítására utasította a Magyar Energia Hivatal a kvázi monopolhelyzetben lévő Magyar Villamos Műveket, amely sokmilliárdos profitról lesz kénytelen lemondani. A mostani lépés közvetlenül nem érinti ugyan a háztartási áram szintjét, de áttételesen nyilván nyomja a tarifát, amelynek a mostani állás szerint januárban 3,5, az egész évre vetítve pedig 10 százalékkal emelkednie kellene. Ráadásul az intézkedés várható jótéteményeit a háztartásoknál szélesebb kör élvezheti, hiszen a kormány nemrég emelte azt a fogyasztási határt, amely felett kötelező kilépni a szabadpiacra.
Kétségtelen, hogy egyre olcsóbbak a fűtőanyagok, a recesszió miatt a fogyasztás is esik egész Európa-szerte, bár ez automatikusan nem csökkenti a soktényezős áramárat. Szociális érveket is fel lehet hozni az olcsóbb háztartási áram mellett: vásárlóerő-paritáson Magyarországon a legdrágább a háztartási áram az EU statisztikai hivatala szerint. Jövőre rosszabbul élünk, mint az idén, gondokkal küszködnek a szabályozott körben maradó kisvállalkozások, mélyülhetnek a kórházak, iskolák anyagi problémái.
Más kérdés, hogy segít-e a mostani lépés a szabadpiacon lévő cégeken. A keresztfinanszírozású magyar árrendszer torz, a nagyfogyasztóknak több tucat százalékkal is többet kell fizetniük az áramért, mint a háztartásoknak, holott általában ennek a fordítottja lenne a logikus. Jövőre – legalábbis a nem pártatlan nagyfogyasztók – további 25 százalékos drágulást jósolnak, a gyér áramkínálat miatt. Ilyen körülmények között nyilván csak az vesz áramot a szabadpiacon, akinek kötelező. A mostani döntés – minden egyéb kedvező hatásait is beszámítva – a fenti anomáliákat erősíti, és a még távolabbi jövőbe tolja a ténylegesen szabad árampiac kialakulásának idejét.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.