Újabb reformokat helyezett kilátásba a hét végén kormányzása hátralévő részére a miniszterelnök. Ami nemcsak azért érdekes, mert a súlyos népszavazási kudarc után márciusban még „reformblabláról” beszélt, hanem azért is, mert egy kisebbségbe került kormány ritkán fog nagyobb átalakításokba a ciklusa második felében, különösen ilyen válság közepette. Gyurcsány Ferenc persze joggal számíthat arra, hogy a koalíciót otthagyó SZDSZ ebben ugyanúgy támogatná, mint ahogy a költségvetés mai zárószavazásán.
A szociális és adórendszer áramvonalasítása mellett az egyik legnagyobb feladat az önkormányzatok karcsúsítása lenne, csakhogy ez kétharmados többséget igényel a parlamentben. A Fidesz eddig mereven elzárkózott az együttműködéstől, az utóbbi napokban azonban a kemény retorika ellenére voltak területek – az építőipar megsegítése, a banktámogató csomag –, ahol az ellenzéki párt hajlandónak mutatkozott erre. Varga Mihály alelnök pedig a Figyelőnek adott interjújában az önkormányzati finanszírozás áttekintésében is lehetségesnek nevezte a partnerséget.
Kérdés, vajon most mennyire komolyak a szándékok a hosszabb távon kifizetődő átalakításokra. A miniszterelnök nyilván nem véletlenül hangsúlyozta, hogy a korábbi hibákból tanulva a reformokat ezentúl nem kívánja erőszakosan végrehajtani. A mostani, irracionális sztrájkhullám láttán viszont az újabb offenzíva fogadtatása is előre sejthető. GCs
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.