Egészen a közelmúltig látszólag minden rendben volt a bolgár és a román gazdaság háza táján. A két ország kormányzatai viszonylag dinamikus gazdaságot feltételezve láttak hozzá jövő évi költségvetéseik megtervezéséhez. Még a legfrissebb adatokat olvasva is hajlamos lehet az ember azt gondolni, hogy a világnak ebbe a szegletébe nem jutott el a válság, hiszen a román gazdaság még a harmadik negyedévben is csaknem 10 százalékkal bővült.
De ennek az irigylésre méltó növekedésnek most – egy időre legalábbis – biztosan vége szakad. Bár a szimptómák sok tekintetben különbözők, a balti gazdaságok elmúlt évben végbement „lehűlése” intő jel lehet e két lényegesen elmaradottabb gazdaság számára.
Ahogy a régió többi országában, Bulgáriában és Romániában a pénzügyi stabilitás és a gazdasági növekedés dimenzióiban érdemes vizsgálni a kockázatokat. Románia fő problémája, hogy egy meglehetősen túlfűtött állapotban lévő gazdaságban megnőttek a pénzügyi kockázatok, és a növekedés is megállhat. Bulgária hasonlóképpen azzal a problémával találja magát szemben, hogy a pénzügyi stabilitás meglévő jó alapjainak a megtartása nem kis bővülési áldozattal járhat.
A növekedést a két gazdaság külföldi forrásokra való erős rászorultsága és e források elapadása veszélyezteti. Nem volt ez mindig így. Emlékeztetőül: Bulgáriában 2001 óta évente átlagosan 17 százalékkal bővülnek a beruházások, ez a ráta az elmúlt években meghaladta a 30 százalékot. A magas beruházási igény fedezetére Bulgária már jó ideje két számjegyű, az utóbbi években a GDP 20 százalékát meghaladó folyó fizetésimérleg-hiányt produkál. Romániát szintén 30 százalék körüli beruházási ráta jellemezte az elmúlt években, több mint 20 százalékos béremelkedést mutató szűk munkaerőpiac mellett. Így aztán mindkét gazdaságban jelentősen felduzzadt a külföldi kötelezettségek állománya, de míg Bulgáriában a beáramló pénz nagyobb része egészen a közelmúltig működő tőke volt, Románia a hiány több mint felét hitelből fedezte.
Bulgária óriási előnye ugyanakkor, hogy az államháztartás pénzügyei a hagyományos metrikák szerint összehasonlíthatatlanul jobb állapotban vannak, mint a régió legtöbb országában, a miénkről nem is beszélve. Az államadósság a prudens költségvetési gazdálkodásnak és a gyors növekedésnek köszönhetően három év alatt a GDP 30 százalékáról 10 százalékra csökkent, és ami stabilitási szempontból még fontosabb, az államnak lényegében nincs rövid távú kötelezettsége. Márpedig ez a mai világban óriási védettséget jelent. A valutaválságok az esetek nagy többségében ugyanis az állam fizetésképtelenségével kapcsolódnak össze. A magánszektornak ugyan jelentős tartozása gyűlt fel, de még ha a vállalatok pénzügyeit megviseli is ez az időszak, a krízis jó eséllyel elkerülhető.
A stabilitás érzését erősíti emellett a rögzített árfolyam mindaddig, amíg a gazdaság alanyai hisznek benne. A valutatanács rendszere amellett, hogy nem engedi fel- és leértékelődni a nemzeti valutát, csak olyan mértékben hagyja bővülni a pénz mennyiségét, amilyen mértékben annak devizafedezete biztosított. Miközben a rendszer stabilitási szempontból a lehető legbiztosabb, ennek az az ára, hogy felerősíti a gazdaságot érő kedvező és kedvezőtlen külső sokkhatásokat. Ennek mindeddig az előnyeit élvezhette az ország, mostantól viszont a szűkülő külföldi kereslet és a viszszaeső tőkeáramlás kedvezőtlen hatásai erősödnek fel. Ennek máris láthatók a jelei. A hitelezés lényegében megállt, az ipari termelés 2 százalékkal elmarad a tavalyitól, az idegenforgalomban pedig 20 és 40 százalék közé becsülik az előttünk álló szezonban várható visszaesést.
Nincs meg ez a fajta stabilitási keretrendszer Romániában. Az kétségkívül jó dolog, hogy az állam bruttó adóssága alig haladja meg a GDP 10 százalékát. De Bulgáriával szemben itt nem többlete, hanem évről évre hiánya van a költségvetésnek, amit hitelekből kell fedezni. A másik fontos különbség, hogy a valutaárfolyam nem rögzített, és mivel a hazai megtakarítások igencsak szűkösek, erős a gazdaság külföldi hitelekre való rászorultsága, ezért egy tőkeszegény időszakban a devizahiány rögtön a valuta leértékelődésében mutatkozik meg. Eközben visszaesik a gazdasági teljesítmény is. Az elmúlt negyedévben háromszor is szüneteltette termelését a Dacia, és most ismét egy hosszabb leállást jelentettek be. Októberben az ipari termelés 3 százalékkal elmaradt a tavalyitól, a jelentős súlyt képviselő textiliparban pedig 15 százalékos visszaesésre számítanak jövőre.
Tűrhető fiskális feltételeik miatt ezek az országok legalább részben képesek ellentételezni a kedvezőtlen gazdasági hatásokat a költségvetési politika hagyományos élénkítő eszközeivel. Számunkra leginkább adópolitikáik lehetnek irigylésre méltók, ugyanis mindkét országban az egykulcsos adók további csökkentésében gondolkoznak. Mindeközben azonban fontos lesz, hogy a növekedési modelljeiket ők is újragondolják: a tartós felzárkózáshoz a tőkeintenzitás növelése mellett a termelékenység folyamatos emelésére is szükség van.
A szerző az Oriens partnere, elemzési igazgatója
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.