Lassan megérkeznek az utolsó makroadatok októberről, és elég egységes kép bontakozik ki: a reálgazdaság ugyan növekedni nem tudott érdemben, azonban a globális válság begyűrűzése sem éreztette még a hatását. Az inflációs nyomás viszont rohamosan csökken, ezzel megoldódhat a magyar gazdaság egyik nagy, több évtizedes problémája.
A mezőgazdasági termelői árak októberben 16,5 százalékkal voltak alacsonyabbak az egy évvel korábbiaknál, ezen belül a növényi termények 32,6 százalékkal lettek olcsóbbak. A tavaszi tetőzést követő hirtelen árcsökkenés főként annak tudható be a jó termésen túl, hogy a nemzetközi piacokon tavaly tapasztalható, spekulációra visszavezethető drágulás kifulladt. Ebbe az irányba hat az alacsony kőolajár is, amely a bioüzemanyag termelésének a megtérülését rontja, csökkenhet az erre szánt vetésterület.
A bruttó keresetek az első tíz hónapban 8,1 százalékkal növekedtek, ez a nettó bér ennél alacsonyabb, 7,2 százalékos emelkedését jelentette – közölte a KSH. Az éven belüli keresetalakulás egyenletesnek mondható, csak a költségvetési szférában januárra tolódott tizenharmadik havi juttatás jelentett kiugrást. A reálkereset a folyamatosan mérséklődő infláció ellenére is mindössze 0,7 százalékkal nőtt, igaz, tavaly közel 5 százalékos volt a csökkenés.
Az építések volumene októberben 2,2 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól, a szeptemberit pedig 0,2 százalékkal haladta meg. Éves átlagban 7,3 százalékos visszaesés volt, ez csak a tavalyi, bő 14 százalékos mérséklődéshez képest nevezhető eredménynek. Az építési vállalkozások szerződésállománya sem vetít előre könnyebb időszakot számukra: a hó végén 14,5 százalékkal maradt el a szerződések volumene az előző évitől. Újonnan kötött szerződése pedig egyharmaddal volt kevesebb az ágazatnak. BD
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.