Alaposan meglepték a repülőtéri dolgozók a Budapest Airport menedzsmentjét azzal, hogy kedd este hatkor bejelentették: tizenkét órával később sztrájkolni fognak. Még nagyobb meglepetést okoztak azzal, hogy sztrájkoltak is.
A szakszervezetek állítják: a munkáltató semmilyen konkrétumot nem közölt a dolgozókkal arról, hogyan kívánja átszervezni a munkaidejüket, beosztásukat; a tárgyalások folyamán időhúzásra játszott. A Ferihegyi repülőtér üzemeltetője szerint viszont indokolatlan a sztrájkolók dühe, mivel nincs szó leépítésről, miközben más gazdasági társaságoktól tömegesen érkeznek a hírek az elbocsátásokról.
A sztrájk a dolgozók érdekvédelmének végső eszköze, amelylyel a szociális és gazdasági érdekeik biztosításáért küzdhetnek. Kérdés, hogy a válsághelyzetben meddig mehetnek ela szakszervezetek, s mennyiben kell tudomásul venniük, hogy a vállalkozásoknak igenis küzdeniük kell az életben maradásért. A munkabeszüntetés pedig tovább nehezíti a társaságok működését.
A jelenlegi helyzetben szinte elvárás, hogy a dolgozók – akár kevesebb fizetés mellett – már annak is örüljenek, ha van munkahelyük. Ez a tény viszont láthatóan nem elég a munkavállalók számára. Példa erre a közszférában dolgozók esete is, akik nem elégednek meg azzal, hogy a kormányfő garanciát vállalt, nem lesznek leépítések. Tovább hadakoznak a mindenkit megillető 13. havi bérért és a keresetek emeléséért, s ha nem teljesül a követelésük, január 12-én még sztrájkolhatnak is.
Talán könnyebben meg lehetne értetni a dolgozókkal, hogy ki kell venniük a részüket a nehézségekből, ha például az országgyűlési képviselők vagy vezetőik részéről is nagyobb takarékoskodást tapasztalnának. Mert a szolidaritásra és az önmérsékletre óriási szükség lenne az előttünk álló nehéz hónapokban. Mindenki részéről.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.