Nem volt kérdéses egy pillanatig sem, hogy Patai Mihályt megválasztják a Budapesti Értéktőzsde elnökének a börze tegnap tartott közgyűlésén. A hazai kisrészvényesek többsége sem tiltakozott a szavazáson, Patai – a két másik jelölthöz hasonlóan – elsöprő többséggel került az igazgatóságba. Igaz, a Wiener Börse és a Kontrollbank képviselőjének a támogatása önmagában is elegendő lett volna a delegáláshoz.
A BÉT Bécs által felvázolt jövője első pillantásra fényesnek tűnik. A pesti börze egy formálódó régiós szövetség tagjaként az eddigieknél vonzóbb befektetési célpontja lehet a nemzetközi tőkének. A közös kereskedési platformnak köszönhetően egy londoni bróker például azonos rendszerben tudna a bécsi, a ljubljanai, a prágai és a pesti parkett választékából szemezgetni. Régóta tudjuk: a külföldi befektetők egységes piacként kezelik a régiót. Így az elképzelés létjogosultsága megkérdőjelezhetetlen, és a siker sem túlságosan kétséges.
A magyar tulajdonosok mégsem boldogok. A közgyűlésen többször is felmerült, hogy Bécs meglehetősen udvariatlanul rázza a magyar gyeplőt. A kritika nem teljesen alaptalan, ha tekintetbe vesszük, hogy nem volt éppen transzparensnek nevezhető, ahogy a Wiener Börse megszerezte a BÉT többségi tulajdonát. Az pedig, hogy az osztrák börze nem kívánja kivásárolni a kisrészvényeseket, a BÉT papírjai pedig nem kerülnek tőzsdére, már nem udvariassági, hanem egyenesen zsebbe vágó kérdés.
A szekciótagok még inkább aggódhatnak, hiszen a közös kereskedelmi platform azt is jelentheti, hogy nem lesz feltétlenül szükség magyar brókerre a BÉT-en folyó kereskedés eléréséhez. Mivel a pesti parketten a külföldi befektetők uralják a forgalom nagy részét, katasztrofális hatással lehet a szekciótagokra, ha azok elpártolnak tőlük.
Nem lesz tehát könnyű a magyar és az osztrák érdekek harmonizációja, ez a teher pedig – immár hivatalosan is – Patai Mihály vállát nyomja.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.