Morvay Katalin
a Gazdasági Versenyhivatal vizsgálója
Mélyebb okok
„A közbeszerzési törvény eddiginél nagyobb nyilvánosságot, átláthatóságot és ellenőrizhetőséget biztosító intézkedései csökkenthetik a korrupciós lehetőségeket. A jelenségnek azonban mélyebb társadalmi, politikai okai vannak. Mindenekelőtt a pártfinanszírozásban kellene rendet teremteni, hogy meg se fogalmazódhassék a közbeszerzési csatornák pártcélra való használatának gyanúja. Sokan a közbeszerzési törvénnyel szeretnék visszaszorítani az adócsalást, a feketemunkát, helyzetbe hozni a kisvállalkozásokat, felszámolni a körbetartozást, holott mindezek megoldására rendelkezésre áll a hatósági ellenőrzés és a gazdaságpolitikai eszközök teljes tárháza. Ha minden felelős szervezet teszi a dolgát, a problémák nem összegeződnek a közbeszerzési piacon.”
Bűrös László
ügyvéd, közbeszerzési szakértő
Hiányzó garancia
„A jogszabályi háttér önmagában nyilvánvalóan nem képes a korrupció megakadályozására, legfeljebb nehezítheti annak kivitelezését, és több lehetőséget ad a feltárására. A módosítás egyes elemei kétségkívül jelzik a korrupció visszaszorítására irányuló jogalkotói szándékot. Elgondolkodtató ugyanakkor, hogy az eljárási folyamatban – így különösen a szerződéses feltételrendszer kialakításában, az ajánlati felhívás és dokumentáció jogszabályoknak való megfeleltetésében, a procedúra eredményeként megkötésre kerülő szerződések előkészítésében és a jogorvoslati eljárásokban – a kötelező jogászi közreműködésnek mint a jogszerű eljárás, szerződéskötés és szakszerű képviseleti tevékenység egyik nagyon fontos garanciális elemének törvénybe iktatása merev ellenállásba ütközött.”
Szirmai Péter
a Budapesti Corvinus Egyetem Kisvállalkozás-fejlesztési Központjának igazgatója
Remélhető hatások
„Úgy vélem, nem szabad bármilyen intézkedéstől, jogszabálytól elvárni azt, hogy visszaszorítja a korrupciót. A reális kérdésfeltevés úgy szólhat, hogy valamely tervezett lépés ösztönzi, növeli, avagy ellenkezőleg, gátolja és csökkenti a korrupciót. Ez a káros jelenség ugyanis nagyjából úgy tenyészik mindenütt, ahol a közpénzek elosztása és a magánérdekek találkoznak, miként a vizes házfalon a penész. A közbeszerzési törvényjavaslat mind céljaiban, mind remélhető hatásaiban segít a korrupció visszaszorításában. Tekintettel azonban arra, hogy a korrupciónak számtalan változata van, egy ilyen rövid válasz nem alkalmas annak kifejtésére, milyen visszaélések szorulhatnak vissza, és melyek burjánzanak majd vidáman tovább a közbeszerzések háza táján.”
Vadász György
a Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke
Kedvező változás
„A törvénymódosító javaslat kétségtelenül törekszik a korrupció visszaszorítására. A jelenség azonban igen összetett, az ellene való sikeres fellépés nem pusztán jogszabály kérdése. Mindenesetre a közbeszerzési eljárások egyszerűsödhetnek, olcsóbbá válhatnak, ami igen fontos, hiszen a drága, bürokratikus procedúra csak teret ad a visszaéléseknek. Úgy gondolom, kedvező változást hozhatnak azok a rendelkezések, amelyek révén – például a nagy projektek szétbontásának lehetőségével – helyet kaphat végre a jó értelemben vett hazai protekcionizmus. Így a multinacionális cégek mellett a kisebb magyar vállalkozások is labdába rúghatnak majd. Az itthoni cégek nagyobb arányú részvétele pedig – véleményem szerint – elősegítheti az eljárások átláthatóságát.”
Szili Márta
a Joint Venture Szövetség ügyvezető igazgatója
Túlzott bürokrácia
„A közbeszerzési törvény módosítása, bár tükrözi a szándékot, nem tudja teljességgel visszaszorítani a korrupciót, amely tünet egy rossz gazdasági rendszerben. Akár áruhiány, akár -többlet van ugyanis, az előnyöket biztosít valamely szereplő számára, aki vissza tud élni a lehetőséggel, és sokszor meg is teszi. Fontos tényező a bizalmatlanság. Meg kellene akadályozni, hogy a pénzügyi szektorban jelenleg tapasztalható bizalmatlanság átterjedjen a vállalati kapcsolatokra. Ezt azonban egy merev, nagy tehetetlenséggel bíró közbeszerzési eljárás nem segíti elő. Mi a túlzott bürokráciát szeretnénk visszaszorítani a közbeszerzésben, mert a merev szabályok nem oldják meg a korrupciót, viszont megnehezítik a vállalatok működését, és nem segítik a válság megoldását.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.