Egyre inkább úgy tűnik, azoknak lesz igazuk, akik szerint a világot megrázó pénzügyi és hitelválság neheze még előttünk van. Amerikában és Nyugat-Európában ezekben a napokban is sorra jelentik be az újabb és újabb bankmentő csomagokat, s ez jelzi a baj nagyságát. És hiába áltatják magukat még mindig sokan azzal, hogy Magyarországon erős a bankrendszer, nálunk ugyanis nincsenek „mérgező” érték-papírok, szigorúbb a jelzálog-hitelezés, ráadásul szükség esetére kész a banktámogató törvény, a válság hamarosan újult erővel csaphat le ránk is.
Az okok jó ideje ismertek, legfeljebb sokakban csak most tudatosultak. A magyar bankrendszer döntően külföldi szereplők tulajdonában van, amelyek a korábbi likviditásbőség idején olcsó forrással látták el leányaikat. Miután az állami hatóságok elaludtak „éjjeliőr” szerepükben, a pénzintézetek – nem akarván lemaradni a versenyben – olcsó devizahitelekkel árasztották el megfontolatlan ügyfeleiket. Az évről évre két számjegyű növekedés, a 20 százalék körüli tőkearányos nyereség lassan természetessé vált. A nemzetközi hitelcsapok bedugulásával azonban – különösen a Lehman Brothers csődje után – a források elapadtak, a forint mostani mélyrepülése pedig a hitelállományok minőségét rontja le.
A térségünkben érdekelt anyabankok most összehangolt nemzetközi segítséget várnak a folyamat megfordítására, különben „kénytelenek lesznek” visszafogni itteni hitelezésüket. Erre a veszélyre figyelmeztetnek az IMF közgazdászai is, akik szerint például az osztrák bankok itteni követelései elérik Ausztria GDP-jének 70 százalékát. Már csak ezért is valószínű, hogy a Nemzetközi Valutaalap és az Európai Unió ezúttal sem nézi majd tétlenül az eseményeket.
De ne legyen kétségünk: a mentőakciók árát – tetszik, nem tetszik – végül az adófizetőknek kell majd megfizetniük. Csak az a kérdés, milyen feltételekkel és jövőbeni garanciákkal teszik ezt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.