Nagy kereslet lesz az új évben a moralizálásra, és kiváló alkalmak lesznek a gazdasági válság erkölcsi vonatkozásain való merengésre. Ezt ismerte fel Nicolas Sarkozy francia köztársasági elnök is, aki lapértesülések szerint Tony Blair volt brit kormányfővel közösen akar Párizsba hívni néhány Nobel-díjas közgazdászt, hogy együtt próbálják újból megkeresni egy konferencia keretében a kapitalizmus elveszettnek látszó etikai alapjait.
Most ne mosolyogjunk azon, hogy éppen az a Sarkozy tetszeleg a kapitalizmus erkölcsi megújítójának szerepében, aki semmi kivetnivalót nem talált abban, amikor elnökké választása után Vincent Bolloré francia üzletember jachtján pihente ki a kampány fáradalmait. Elvégre komoly igazság van abban, amit a párizsi konferencia szervezője, Éric Besson úgy fogalmazott meg, hogy a kapitalizmus értékrendje megingott, és az emberek csak akkor fogadják el a kirívó vagyoni különbségeket, ha úgy érzik, a törvények mindenkire egyformán vonatkoznak.
Angela Merkel német kancellár is hasonló húrokat pengetett újévi beszédében, amikor arról szólt, hogy a jelenlegi gazdasági válság egyúttal esélyt is jelent a nagyobb átláthatóság és az erősebb ellenőrzés megteremtésére. Többen ismét elővették a devizaügyletek megadóztatásának ötletét, az úgynevezett Tobin-adót is, mint ami a fent említett igények mindegyikének megfelelhet, s emellett még jelentős bevételt is generálhat. UGy
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.