BÉT logóÁrfolyamok: 15 perccel késleltetett adatok

Csak az egyensúly, ami javul

2009.06.08., hétfő 00:00

Egyelőre szinte kizárólag rossz hírek érkeznek a magyar gazdaság állapotáról, egyedül az egyensúlyi mutatók javulnak látványosan. Ez igaz az árak és a külkereskedelmi mérleg alakulására is. Arra azonban még csak bizonytalan jóslatok vannak, mikor indulhat be a gazdasági növekedés, így akár évekig is eltarthat a talpra állás.

Az idei első három hónapban 7,7 százalékkal szűkültek a beruházások az előző évi szinthez képest, 2008 utolsó negyedvéhez mérten 1,1 százalékos a visszaesés – közölte a Központi Statisztikai Hivatal. Bár már tavaly is egész évben csökkenés volt, a mostani visszaesés rekordmértékű. Utoljára 2007 végén mutatkozott némi élénkülés, de abban az évben is inkább csak stagnált a mutató. Az első három hónap során a gép- és berendezésberuházások 9,9, az építésiek 5,1 százalékkal maradtak el az egy évvel korábbitól.

Áprilisban az ipar belföldi értékesítési árai 2,5 százalékkal emelkedtek éves összehasonlításban – jelentette a KSH. Az exportértékesítés 10,4 százalékkal drágult, a forint euróhoz képest 16,3, a dollárral szemben pedig 38,9 százalékkal értékelődött le. Az összes értékesítés 7,2 százalékkal drágult tavaly áprilishoz képest. A nyersanyagok árai ugyan év eleje óta újra emelkednek, de a globális kereslethiány korlátot szab a termelők árszabásának is. Ám a belpiacon a forint árfolyam-ingadozása is hatással van az importált alapanyagok révén. Itthon a legnagyobb mértékben, 5,1 százalékkal a kohászat, a fémfeldolgozás, illetve a járműgyártás árai emelkedtek.

Márciusban 12,5 százalékos volt a kivitel volumenének a szűkülése, míg a behozatal 18,7 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól – tette közzé a KSH. Az előző hónapban még 25,4, illetve 28,4 százalékos volt a zuhanás mértéke. A két kereskedelmi irány közötti olló utoljára 2007-ben volt a mostaninál nagyobb, bár akkor még mindkét irányban dinamikus növekedés mutatkozott. BD



Heti várható jelentések

Forrás: VG-gyűjtés

VI. 8.: Államháztartás, előzetes (máj.)

VI. 9.: GDP, részletes (I. név)

VI. 9.: Külkereskedelmi forgalom, előzetes (ápr.)

VI. 11.: Fogyasztói árak (máj.)

VI. 12.: Ipari termelés, részletes (ápr.)

VI. 12.: Mezőgazdasági árak (ápr.)

VI. 8.: Államháztartás, előzetes (máj.)

VI. 9.: GDP, részletes (I. név)

VI. 9.: Külkereskedelmi forgalom, előzetes (ápr.)

VI. 11.: Fogyasztói árak (máj.)

VI. 12.: Ipari termelés, részletes (ápr.)

VI. 12.: Mezőgazdasági árak (ápr.)-->

A szerző további cikkei

Vélemény cikkek

Továbbiak

Címoldalról ajánljuk

Tovább a címoldalra

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.