Láng Ildikó, az Allianz Hungária Biztosító vezérigazgató-helyettese
Bizalom
„A Szolvencia II. rendszer megköveteli, hogy a biztosítótársaságok a vállalatirányítási mechanizmus szerves részeként részletesen elemezzék, azonosítsák, számszerűsítsék és menedzseljék kockázataikat. Ennek jelentősége a pénzügyi válság árnyékában rendkívül fontos. A Szolvencia II. rendszerrel a professzionális kockázatmenedzsmenttel rendelkező társaságok lényegesen alacsonyabb tőkeköltség mellett nagyobb biztonsággal szolgálhatják ügyfeleiket. A várható transzparencianövekedés ugyanakkor elősegítheti a pénzügyi piacokba vetett bizalom helyreállítását is. Bár a csoportokon belüli diverzifikációs előnyök érvényesítését lehetővé tévő csoporttámogatási rendszert még nem fogadták el, az Allianz Hungária egyértelműen üdvözli a szavazás sikerességét.”
Yann Ménétrier, a Groupama Garancia Biztosító vezérigazgatója
Hiányosságok
„Úgy gondoljuk, hogy az irányelv jelen formájában nem felel meg a biztosítási tevékenység elvárásainak. A tulajdonképpen a bankok számára készült bázeli normák átszövegezése azt kéri, hogy a saját tőkét egy bizonyos formula szerint számítsuk, amely a veszteség kockázatát csupán egyéves távlatban értékeli, holott a forrásaink (a biztosítottakkal szemben vállalt kötelezettségek) 15 éves vagy még hosszabb periódusra is elnyúlhatnak. A következmény a biztosítási költségek növekedése lesz. A szabályok azt is megakadályozzák, hogy a biztosító hozzájárulhasson a gazdaság finanszírozásához, és befektetőként jelenjen meg a vállalatokban. A biztosítottak érdekében sajnáljuk, hogy nem dolgozták ki részletesebben ezt a témát. Természetesen alkalmazkodni fogunk a direktívához.”
Zatykó Péter, az Aegon Magyarország Biztosító vezérigazgatója
Összemérhetőség
„A bevezetés során azok a nagy társaságok lesznek kedvezőbb helyzetben, akik már most is fejlett kockázatkezelési rendszerekkel rendelkeznek, és ezeket már valamilyen szinten beépítették napi működésükbe. A csődök elkerülését ez a rendszer sem garantálja, de a vállalatok sokkal reálisabb megítélését igen. A befektetők, hitelminősítők, felügyeletek számára a valóságot jobban tükröző képet adhat az új megközelítés, elősegítve ezzel a vállalatok jobb összemérhetőségét, a verseny, a tőkeáramlás új alapokra helyezését. A biztosítók számára is hasznos a bevezetés: átláthatóbbá, kezelhetőbbé teszi a fennálló kockázatokat, növeli a vállalat stabilitását. Segít abban a törekvésben, hogy csak azokat a kockázatokat vállalja a biztosító, amelyekért a piac hajlandó fizetni.”
Zsoldos Miklós, az Union Biztosító elnök-vezérigazgatója
Könyvelés
„A Szolvencia II. szabályozás jó irányba, a kockázatokat jobban figyelembe vevő felügyeleti rendszer felé tett lépés. Ugyanakkor meg kell jegyezni, hogy a direktíva csak a legfőbb irányelveket tartalmazza, a tényleges szabályozást jelentő jogszabályok még kidolgozásra várnak. A rendszer alkalmazhatósága csak akkor ítélhető meg, ha már ezeket is elfogadják. Még egy fontos kérdés merül fel a Szolvencia II.-vel kapcsolatban: hogy fog ez viszonyulni a jelenleg szintén kidolgozás alatt álló IFRS biztosítási könyvelési előírásokhoz. Van rá esély, hogy a kétféle szabályozás összhangban lesz egymással, de mivel más a céljuk, az sem kizárt, hogy ugyanazokra a kérdésekre más megoldást választanak. Ez utóbbi eset dupla munkát jelentene a biztosítók számára.”
Bartók János, az Aviva Biztosító elnök-vezérigazgatója
Tőketartalék
„A Szolvencia II. irányelv lehetőséget teremt arra, hogy tovább tökéletesítsék a biztosítók átgondolt és egységes szabályozását Európa-szerte. Ennek célja, hogy a tőkemegfelelési elvárások igazodjanak a cégek kockázataihoz. Az irányelv kockázatalapú megközelítést követ, és olyan ösztönzőket alkalmaz, amelyek megfelelő kockázatmenedzsment-rendszerek alkalmazását követelik meg a biztosítóktól, és lehetővé teszik a nemzetközi kontrollt és összehasonlítást. A Szolvencia II. lehetőséget teremt az Aviva csoport számára, hogy a tőketartalékát a csoport kockázatainak megfelelően, gazdaságilag racionális szintre állítsa be. Az Aviva csoport biztonságos működésének alapját erős tőkepozíciója jelenti, a tartaléktöbblet tavaly év végén elérte a kétmilliárd angol fontot.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.