„Mostohagyerekké” és elhanyagolt gazdasági területté vált a tejszektor az unió mezőgazdasági szabályozási rendszerében. Brüsszel az elmúlt hónapokban negligálta az állattartó vállalkozások piacstabilizáló kéréseit, ezért a tejárak zuhanása és a veszteségek növekedése olyan elégedetlenséggé fajult, amely uniós szintű, szervezett tejtüntetésekhez vezetett.
Tulajdonképpen nincs mértékadó magyarázat arra, hogy az Európai Bizottság (EB) miért nem foglalkozott érdemben a gazdálkodói panaszokkal. Mindenesetre úgy tűnik, ismét felcserélődött a „ki van kiért” szerep, és az EB kívánta megmondani, hogy a tejtermelő vállalkozásoknak miként kell érezniük magukat, miközben a kedvezőtlen piaci tendencia – a kezeletlen uniós tejtöbblet miatti felvásárlásiár-csökkenés – az ágazatban vitathatatlan mélyrepülést indított el.
Persze a brüsszeli álláspont mögött felfedezhető egyfajta liberalizációs szándék, amely abból táplálkozik, hogy – többek között a WTO-kötelezettségek miatt – az EU-tagországokban hosszú távon nem tarthatók fenn a világpiacitól felfelé eltérített tejfelvásárlási árak. Csakhogy a bizottság az intervenció és az export-visszatérítések leépítésével most vélhetően túlságosan nagy liberalizációs lépést tett, amelyre az uniós tejágazati szereplők – főként Közép- és Kelet-Európában – nem készülhettek fel.
Különösen igaz ez a tőkehiányos magyar tejgazdaságokra, amelyek egyébként is rosszabb műszaki-technológiai feltételek között termelnek, így versenyhátrányban vannak a régi EU-tagok állattartó vállalkozásaihoz képest. Ezért megalapozottnak tűnik az a feltételezés, hogy Magyarországnak hatásos brüsszeli beavatkozások nélkül – a cukoripar és a mára nettó importőrré vált sertésszektor után – újabb stratégiai alapanyag-termelő ágazatot kell majd feladnia a „magasabb szempontoktól vezérelt” brüsszeli agrárpolitika miatt.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.