Régen volt annyira ellentmondásos a kép Európa gazdasági kilátásait illetően, mint épp ezekben a napokban. Miközben az uniós pénzügyminiszterek a recesszióra való tekintettel jóváhagyták számos tagállam – köztük Magyarország – deficitcsökkentési kötelezettségének elhalasztását, az EU soros elnökségét betöltő Svédország miniszterelnöke már a további eladósodás kockázataira figyelmeztet. Miközben a brüsszeli bizottság októberre részletes javaslatokat ígér az európai bankrendszer tőkekövetelményeinek erősítésére, aközben a német pénzügyminiszter épp azok átmeneti enyhítését javasolja a vállalatok hitelezésének élénkítésére. Miközben a német ipari rendelésállomány két éve nem látott ütemben bővült áprilisról májusra, az Európa motorjának tartott német gazdaság az idén 6 százalékkal zsugorodhat.
A tisztánlátáshoz érdemes kettéválasztani a rövid és a hoszszabb távú szempontokat. Amikor az unió szemet huny a fiskális fegyelem megsértése felett, a rövid távú válságkezelést tartja fontosabbnak, a mostani eladósodás árát azonban később valóban meg kell fizetni, ami rontja a majdani üzleti környezetet. Ugyanígy a bankok aktivitását is jó lenne mihamarabb növelni, hosszabb távon azonban a nagyobb óvatosság lenne kifizetődő a mostanihoz hasonló válságok elkerülésére. A növekedés „zöld hajtásai” pedig egyelőre főként az állami beavatkozásoknak köszönhetők: a tartós fellendüléshez a magánszektor bizalmának megerősödése és a szolgáltató szektor talpra állása is elengedhetetlen lenne.
Mindebből mi a tanulság? Talán annyi, hogy aki mindig csak a lába elé néz, az jó eséllyel elkerülheti a hasra esést, de nem veszi észre, hogy közben körbe-körbesétál, vagy épp egy zsákutcában halad. A megalapozott döntésekhez – akár mikro-, akár makroszinten – érdemes egy kicsit feljebb emelni a tekintetünket, és néhány lépéssel előre gondolkozni. Biztos, hogy ez olyan triviális?
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.