Csalás, hamisítás, ügyeskedés. Mindez az egészségügyben is. Ám akármi derül is ki az intézményeket finanszírozó OEP mostani ellenÕrzései során, elÕre borítékolható: nem zsebre dolgozott az intézmények menedzsmentje, amikor a vártnál nagyobb teljesítmények után nyújtotta be a számlát neki. Az ügyeskedés oka a betegellátás garantálása lehetett.
A biztosító idei gyógyítókasszáját ugyanis honatyáink az elmúlt Õsszel is szÛkre szabták. Sem az akkor már tomboló gazdasági válsággal, sem az annak hatására bekövetkezÕ inflációval, a forint-euró kilengésével nem számoltak. Márpedig ezek keményen sújtják a gyógyítóágazatot. Azt a nemzetgazdasági ágat, amelyben nincs leállás. Ahol nap nap után jönnek a betegek, a válság és munkanélküliség hatására talán többen is, mint a békés körülmények idején.
Úgy tÛnik, nem sikerült elhitetni a kormánnyal: a válságból való kijutás húzóágazata lehetne a gyógyítóké. Nem elvonni, többletforrást kellene juttatni számára. Ugyanis egészséges humánerÕforrás nélkül nincs gazdasági fellendülés.
Mindeközben persze tény: az ágazatban meglévÕ forráshiány ellenére tetten érhetÕ a közpénzekkel való pazarlás is. Ám ez nem magyarázhatja a kollektív büntetést. Kiváltképp, mert az egészségügyi szolgáltatók büntetése a volt, a mostani és a jövendÕ járulékfizetÕket sújtja.
Ám nem a tb-járulékot szétosztó biztosító a hunyó. Õ csak végrehajt, az elÕírás szerint fizet a kórházaknak, s köteles az ügyeskedÕket lefülelni. Ki hát a felelÕs? ValószínÛleg az ágazat egészének strukturális és finanszírozási átalakítását elszalasztó politika. Nem egyik vagy másik párt, hanem a kompromisszumra évtizedek óta képtelen politikai elit.
Így bármi derül is ki a szakrendelÕk munkájának ellenÕrzésekor, a csalás, a hamisítás, az ügyeskedés következményeit nem lehet csak az intézményekre hárítani.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.