Réti László. A Budapesti Ügyvédi Kamara elnöke. Függetlenség. „A perelhúzás megnehezítése, a permegelőzés és -elhárítás, az e-ügyintézés szélesítése helyénvaló cél, az eszközök nagy részben szerencsések. A szigorodó permenet szinkront teremt az európai szokványokkal (és a magyar hagyománnyal). Kár, hogy a széttagolt szabályozás és a bonyolult hatálybaléptetés miatt szinte naponta kell jogkutatást végezni, hogy éppen mi is a hatályos eljárásjog. Aggályos az elektronikus módszertan. A független bíróság eljárásában egyre több személyes adat, magán- és üzleti titok kerül fel a kormányzati elektronikus eszközökre. Az államhatalmi ágak elválasztásának elvéből az következne, hogy a bírósági kommunikációt független szolgáltató bonyolítsa, a jelenlegi szabályozás a kormányközpontú etatizálás irányába visz.”
Parragh László. A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara elnöke. Versenyképesség. „Egy ország gazdaságának és vállalkozóinak versenyképességét befolyásolja az is, hogy a gazdasági perekben a bíróságok mennyi idő alatt hoznak döntést. Az MKIK mellett működő választott bíróságnál már 2008-tól mód van gyorsított eljárás igénybevételére, mely esetben 100 nap alatt jogerős ítélet születik. Ha a hazai vállalkozás rendes bírósági úton kíván hozzájutni a követeléséhez, évekig tartó pereskedésre számíthat. A vállalkozások egymás közötti pereinek gyorsítását célzó törvénymódosítás ezen a helyzeten kíván változtatni, amit csak támogatni lehet. Kifogásoljuk viszont, hogy e szabályok nem terjednek ki az állami, önkormányzati szervekre, melyek megrendelői oldalon a gazdaságban létrejövő szerződés állomány egyik legjelentősebb szereplői.”
Kiss Gábor. A Fővárosi Bíróság gazdasági kollégiumának vezetője. Aggályok. „Az új Ppt.-módosítás legfeljebb csak kismértékben gyorsíthatja a vállalkozások közötti pereket. Kötelező lesz a per előtti egyeztetés, az eddigi tapasztalatok alapján azonban ezek az egyeztetések formálisak, és azoktól nem várható sem a per elhárítása, sem az alaposabb előkészítése. A bíróságokon hiányoznak az elektronikus ügyintézés feltételei, és félő, hogy azok a törvény hatálybalépésekor sem lesznek meg. Az »eljárási menetrend« intézménye kidolgozatlan, nem tartalmaz olyan rendelkezést, amely alapján a felek vagy a bíróság várhatóan feszesebb ütemben működik majd közre az ügy befejezése érdekében. A törvénymódosítás nem volt megfelelően előkészítve, a jogalkotó a Fővárosi Bíróság észrevételeit egyáltalán nem vagy nem kellő mértékben vette figyelembe.”
Fekete István. A Joint Venture Szövetség ügyvezető igazgatója. Ismeretszint. „A törvény hasznos összefoglalása az eddig számos jogszabályban nehézkesen fellelhető jogi intézményeknek és eljárásoknak, de túl is mutat rajtuk. Szükségesnek látjuk a törvény hatálybalépését követő időszakban a körbetartozások szintjének követését, különös tekintettel az építőiparra, és szükség esetén további, a jogbiztonságot növelő lépések megtételét. Ugyanakkor a gazdaság szereplőinek meglátása szerint a gazdasági jogra vonatkozó általános ismeretszint meglehetősen alacsony. Ez természetesen részben önkritika, részben azonban a gazdasági ügyekkel kapcsolatos ítélkezés kritikája is. Álláspontunk szerint a bíróságok ismert nehézségei mellett ez az egyik fő oka a gazdasági tárgyú perek a gazdaság számára gyakran elviselhetetlen elhúzódásának.”
Vadász György. A Magyar Iparszövetség ügyvezető társelnöke. Kiskapuk. „Pereskedő nemzet vagyunk, a vállalkozások sem kivételek: bíróságra mennek még akkor is, ha tudják, elhúzódó jogvita elé néznek. Tény, hogy a bíróságok alig-alig győzik a sok ügyet, és a gazdasági forgalom is nehezen viseli el a hosszadalmas pereket. Tarthatatlan állapot, hogy évekbe telik, amíg a cégek hozzájutnak jogos követeléseikhez. Nagy szükség volt a pergyorsító szabályokra, a szigorúbb határidőkre, a felek és a bíróság »aktivizálására«. Az új eljárási rend azonban csak akkor ér célt, ha a felek komolyan veszik az előzetes egyeztetést, és hajlanak a megállapodásra, hiszen így érvényesíthetnék leggyorsabban igényeiket. Tartok attól, hogy szigorítások nem akadályozzák meg a rosszhiszemű magatartásokat, sokan megtalálják így is a perelhúzás kiskapuit.”
-->
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.