Egy időre fellélegezhetnek a devizában eladósodott ügyfelek: a forint árfolyama ugyanis bő negyedéve folyamatos erősödést mutat, és a piacok viszonylagos normalizálódása következtében enyhe mérséklődésnek indultak a bankok által felszámított kamatok is. A kedvező jelek közül a legbeszédesebb az átlagárfolyamok alakulása. A lakossági ügyfeleknél meghatározó svájci frank átlagos kurzusa már 177 forint alá csökkent egyéves időtávon, ez – ha magasabb is a korábbi években megszokottnál – a márciusi, 215-ös csúcsérték tükrében egyáltalán nem rossz.
Persze mint mindig, a különböző érdekvédelmi szervezetektől és a politikai pártoktól menetrendszerűen érkeznek az ilyenkor várható tartalmú – és színvonalú – nyilatkozatok. Most természetesen az a bankokkal a probléma, hogy nem érvényesítik a forinterősödés hatását a törlesztőrészletekben, bezzeg, amikor rogyadozott a devizapiac, gond nélkül felverték a havi terheket.
Csakhogy ez a megközelítés – erős jóindulattal élve – már megint felületes: egyrészt a bank könyveiben a devizahitelt az adott pénznemben tartják nyilván, tehát a fordulónapon átszámolják a forintban fizetendő törlesztőt, ha tetszik, ha nem. Másrészt az adós havi terheit elég erősen determinálja a kamat is, amelyet a forrásköltségek és a kockázat alakulása igen nagy mértékben befolyásol. Mindezek tükrében nem a pénzügyi szolgáltatóktól kellene sürgős árcsökkentést követelni, hanem örülni annak, hogy már egyáltalán megmozdult a kátyúban a szekér.
Persze három hónapnyi forinterősödés után hátradőlni sem a bankoknak, sem a felügyeleti szerveknek s az ügyfeleknek sincs okuk, hiszen a hazai deviza árfolyama az elmúlt pár évben rendszeresen művelt érdekes dolgokat. Bő 5000 milliárd forintnyi, folyamatosan átárazódó tartozás pedig még mindig akkora tétel, amelyre érdemes kiemelten odafigyelni.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.