Lőcsei Tamás
A PricewaterhouseCoopers cégtársa
E-ügyintézés
„A korábbi reményekkel szemben nem lett egyszerűbb a magyarországi adórendszer 2010-re, és a vállalkozások helyzete sem vált könnyebbé. A személyi jövedelemadózás terén elég a cafeteria adó alá vonását említeni, míg a helyi iparűzési adónál a szigor növekedésére kell számítani. Gyanúnk szerint ugyanis az Adó- és Pénzügyi Ellenőrzési Hivatal sokkal nagyobb figyelemmel fogja ellenőrizni a cégektől érkező bevallásokat, mint azt az önkormányzati adóhatóságok tették. Fontos tényező még az elektronikus dokumentálás helyzete is. Míg ugyanis a e-ügyintézés köre folyamatosan bővül, a polgári perrendtartás vita esetén még mindig a papíralapú iratokat ismeri el irányadóként. Holott a cégek nagy örömmel vennék a papíralapú dokumentáció jelentős szűkítését.”
Vámosi-Nagy Szabolcs
Az Ernst & Young adóigazgatója
Jogbiztonság
„Formálisan mindenképpen egyszerűsítésről beszélhetünk, hiszen az adónemek száma tavalyról ez évre 54-ről 52-re csökkent. Két járuléknem mellett a különadó is kikerült a rendszerből, ugyanakkor az idén először már számolnunk kell a vagyonadóval. Ez nemcsak a nagyobb értékű vagy befektetési céllal vásárolt ingatlanokra vonatkozik, hanem a nagy értékű járművekre, autókra, hajókra, repülőgépekre is. A bruttósítás az én megítélésem szerint is csak nehezebbé teszi az adó kiszámítását. Az ugyanakkor elkeserítő, és megítélésem szerint már a jogbiztonságot veszélyezteti, hogy az adótörvényeket csak tavaly több mint háromszáz helyen módosították húsz törvényjavaslat keretében. Ráadásul a nyári adócsomag több elemét is átírták, vagy azok mégsem léptek hatályba év elején.”
Veszprémi István
A Deloitte adópartnere
Kisebb könnyítések
„Olyan érdemi egyszerűsítésről, amely általában az összes adózó életét egyértelműen és nagyságrendileg könnyíti meg, nem beszélhetünk az idén. Vannak ugyan biztató jelek, ám az csak a következő hónapokban derül ki, hogy ez az adózók mekkora hányadának könnyíti meg ténylegesen az életét. Jó hír, hogy a külön munkaadói és -vállalói járulékot felváltotta a munkaerő-piaci járulék, a helyi iparűzési adót pedig immár egységesen az állami adóhivatalnak kell bevallani és befizetni. Ez utóbbi a sok telephellyel rendelkező vállalkozások számára lehet jelentős egyszerűsítés. Olyan kisebb könnyítések is akadnak, mint például az, hogy az előzetes ármegállapítási kérelem 2010-től már nem kötődik éves jelentéstételi kötelezettséghez, ahogy korábban. A bruttósítás azonban valóban nem nevezhető egyszerűsítésnek.”
Zara László
Az adókamara elnöke
Komoly fejtörés
„A magyar adórendszer sajnos 2010-re sem lett egyszerűbb, mint a korábbi években. Már az is előrelépés, hogy a múlt év második felében élő kétszintű tb-járulék az idén – a jövedelemlimit megszüntetésével – ismét egységessé vált. Komoly fejtörést okoz azonban a vállalkozások számára, hogy a tevékenység tényleges piaci ellenértéke alapján fizetendő járulék pontosan mit is takar. Ennél jóval egyszerűbb alkalmazható kitétel volt a minimálbér kétszerese mint járulékalap. Bár a bruttósítás semmiképpen sem az egyszerűsítés irányába hat, komoly gondokat az szja-adóalap felszorzása egy munkáltatónak sem fog okozni. Mindez csupán játék a számokkal, érdemi hatása nincs. A vagyonadó ugyanakkor – szintén az adóalap homályossága miatt – egyelőre igen megfoghatatlan.”
Ruszin Zsolt
A Magyar Könyvelők Országos Egyesületének fővárosi elnöke
Bonyolultabb
„Az ez év elején bevezetett, tb-járulékkal történő bruttósítás jóval nehezebbé és bonyolultabbá tette a bérelszámolások elkészítését, mint korábban bármikor. Erős kalandvágyra van szükség ahhoz, hogy valaki önerőből nekiveselkedjen az új alapra helyezett személyi jövedelemadó kiszámításának. Az adómódosítások iránya tekintetében helyeselhető a különadók megszüntetése, az igazsághoz azonban az is hozzátartozik, hogy ezek nem voltak bonyolult, nehezen bevallható adónemek. Kiszámításuk általában automatikusan történt, ez tehát nem komoly egyszerűsítés. Az viszont igen, hogy a több mint ezer települési adóhatóság helyett 2010-től immár az állami adóhivatal fogja össze a helyi iparűzési adóval kapcsolatos ügyeket, ennek kifejezetten örülünk.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.