Komolyan lehetett ilyesmiben bízni? Ha valakinek kétsége lett volna, a tegnapi nap végképp megmutatta, hogy nem. A görög kötvények hozamfelára nemhogy csökkent volna az uniós megállapodás hírére, hanem egyenesen tovább nőtt. (Miközben az egyébként szintén nem a fiskális stabilitás megtestesülésének számító Olaszország ugyancsak tegnapi államkötvény-kibocsátását jól fogadta a piac.) Egyre inkább afelé haladnak az események, hogy Athén kénytelen lesz hitelt kérni a Nemzetközi Valutaalaptól és az eurózóna kormányaitól.
Az EU vezetői összekeverték az okokat az okozattal. Azt gondolták, meg tudják nyugtatni a spekulánsokat a tipikus uniós kompromisszumok legújabb kiadásával. Pedig nem a spekulánsokkal van a baj, hanem a görög gazdaság katasztrofális fundamentumaival, s ezek szikrányit sem javulnak az uniós vezetők retorikai fordulataitól. Amelyek között megmosolyogtatók is akadtak: például az, hogy Görögország piaci kamatozás mellett kap majd hitelt a tagállamoktól, de csak akkor, ha piaci forráshoz már nem fér hozzá.
Miért baj ez a kínlódás Magyarország számára? A saját finanszírozási válságunk elmúlása után most már inkább „csak” azért, mert a görög válság elhúzódása egyre rontja az eurózóna egészének növekedési kilátásait, s ez a magyar kilábalás esélyeit is gyengíti.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.