A Magyar Vállalkozásfejlesztési Alapítvány kuratóriumának elnöke
Stratégiaváltás
„Mindenképpen változtatni kell. Először a forrásfelhasználás irányán. Erre alkalmat teremt, hogy a nyár közepére jelentést kell készíteni Brüsszelnek arról, milyen időszaki tapasztalatok adódnak az EU-források felhasználásánál. A stratégiaváltás keretében nagyobb részesedést kell kapniuk a forrásokból a kis- és középvállalkozásoknak. Hangsúlyosabb teret kell adni a pénzügyi konstrukcióknak. Ez egyrészt tőkebefektetési lehetőséget jelenthet a régiókban, tematikus tőkealapokat (pl. egészségipar) és nagyságrendileg több és egyszerűbb mikrohitelt. Stratégiai célként kell rögzíteni egy új beszállítói program elindítását. A kkv-k fejlődési lehetőségeit érdemben segítheti az, ha a jelenleginél több követelményt támasztó és komplexebb tartalmú klaszterprogramok indulnak.”
Essősy Zsombor
A Magyar Pályázatkészítő Iroda Zrt. vezérigazgatója
Felpörgetés
„A válság következményei miatt teljesen más célokat kell kitűzni. Nagyon jó az agóra meg a digitális tábla, mindegyiket támogatom – tíz év múlva. Most először kilincs, fűtés, megfelelő menza kell. Át kell néznie a következő kormánynak az Új Magyarország fejlesztési tervet, hogy az ott megjelölt célok jók-e, és hol van szükség forrásátcsoportosításra. A legfontosabb most a gazdaság felpörgetése. Ha eldöntjük, hogy munkahelyet kell teremteni, akkor olyan pályázatokat kell kiírni, amelyek ezt szolgálják, és meg kell követelni a feltételek teljesítését. Az EU-forrásokból azt kell támogatni, aki embereket foglalkoztat, árbevételt hoz, rendes bért és adót fizet, mert ebből lesz megrendelés, versenyképesség és innováció, sőt digitális tábla is.”
Kompaktor Emília
A Magyar Kereskedelmi és Iparkamara közgazdasági igazgatója
Átláthatóság
„Jelenleg az Új Magyarország fejlesztési terv inkább tekinthető pénzelosztó, semmint a gazdaság élénkítését támogató eszközrendszernek. Mindenekelőtt változtatni kell a forrásfelhasználás szerkezetén, a vállalkozások, a termelő beruházások, a foglalkoztatás bővülését eredményező programok javára. Szükség van a reálfolyamatok fokozott figyelembevételére, a pályázati jogcímek felülvizsgálatára és csökkentésére, a programok közötti átfedések kiküszöbölésére, a források átcsoportosítására, az intézményrendszer »karcsúsítására«, valamint a bürokrácia és a hosszú átfutási idők radikális leépítésére. Az átláthatóság javítását szolgálná a köztestületi kamarák intézményes bevonása a pályázatok előkészítésébe, értékelésébe, az intézményrendszer működtetésébe.”
Márkus Csaba
A Deloitte Zrt. EU-tanácsadási üzletágának igazgatója
Moratóriumstop
„A legsürgetőbb a kormány által elrendelt, a vállalati szektor számára elérhető pályázati kiírásokra is érvényes moratórium megszüntetése, több okból is. Egyrészt ezzel a nem kellően végiggondolt politikai döntéssel számos pályázó vállalkozás a válság miatt kritikussá vált időkben jelentős késéssel kap visszajelzést a támogatói döntésről. Másrészt a moratóriumot az egyes irányító hatóságok, sőt ugyanazon hatóság különböző kiírások esetében is eltérően értelmezi. Egyes kiírások megnyitását elhalasztják, más kiírásokat átmenetileg bezárnak, majd egy-két hét múlva újra kinyitnak. Ez növeli a döntéshozatali és az intézményrendszeri bizonytalanságot. Fontos odafigyelni a munkahelyteremtésre, különben nehéz lesz elérni az EU 75 százalékos foglalkoztatási célszámát 2020-ra .”
Nagy Sándor
A Budapesti Corvinus Egyetem adjunktusa
Értékelemzés
„Az intézményrendszeri átalakításon és hatékonyságnövelésen, a pályázóbarát, szolgáltató államigazgatáson és jogi (beleértve a közbeszerzési) szabályozáson túl fontos és sürgős a monitoringrendszer javítása, továbbá a korrupcióval kapcsolatos felvetések tisztázása. A monitoringrendszert az állami hatóságok (APEH, KSH, VPOP stb.) adatbázisainak összekapcsolásával lehetne hatékonyabbá tenni, ezzel részben vagy egészben a projektfenntartási jelentéseket is ki lehetne váltani. Ezenkívül javasolnám a bizonyos értékhatár (pl. egymillió euró) feletti projektek esetében az USA-ban már bevált értékelemzés kötelező bevezetését, ezzel minőségjavulást és költségmegtakarítást egyaránt el lehet érni, és lehetőség nyílna a korrupciós felárak és felesleges tartalmak kiszűrésére.”
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.