El tudják képzelni, hogy egyszer majd Szerbia és az onnan elszakadt Koszovó képviselői egy asztalnál üldögélve békésen beszélgetnek, nem másról, mint az Európai Unióról? A német külügyminiszter ezt a képet vetítette belgrádi tárgyalópartnerei elé, amikor értésükre adta: Szerbia EU-tagságáért cserébe el kell fogadniuk Koszovó függetlenségét.
Guido Westerwelle egyúttal a helyi közvélemény „puhítását” is elkezdte. A belgrádi egyetemen tartott előadásában azt mondta, hogy Szerbiának szembe kell néznie a valósággal Koszovó elszakadása ügyében.
S sorolta a menetrendet: a valósággal szembenézést megbékélésnek kell követnie. A független Koszovó realitás, Délkelet-Európa térképének kialakítása teljessé vált és befejeződött. „Felfogásunk szerint csak az lehet az Európai Unió tagja, akinek célja az együttműködés, és kooperatívan kész rendezni a szomszédaival fennálló nézetkülönbségeket” – hangsúlyozta a német külügyminiszter.
Westerwelle belgrádi tárgyalópartnereit, Boris Tadic elnököt, Mirko Cvetkovic kormányfőt, Vuk Jeremic külügyminisztert és a szerb parlamenti pártok vezetőit alighanem hideg zuhanyként érte ez a szókimondás. Ámbár sejteni lehetett, hogy erre egyszer sor kerül. Mivel a szerbek ragaszkodnak saját „szentföldjükhöz” – ennek tekintik Koszovó egy részét –, a mostani végső esetben elképzelhető valamiféle kompromisszum, meglepően hamar. KoM
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.